EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

BASINDA EMR

  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
 

 

Yargıtay da ‘baz’ın içinden çıkamadı

Daha önce baz istasyonlarının ‘uzun vadede zarara neden olacağına’ hükmeden Yargıtay son kararında ise ‘uzun vadede zarar verir’ gibi nedenlerle dava açılmasını hukuka uygun bulmadı
 

Yargıtay da ‘baz’ın içinden çıkamadı
Daha önce baz istasyonlarının ‘uzun vadede zarara neden olacağına’ hükmeden Yargıtay son kararında ise ‘uzun vadede zarar verir’ gibi nedenlerle dava açılmasını hukuka uygun bulmadı

Yargıtay’ın baz istasyonlarının yerleşim alanlarında kurulup kurulmayacağına yönelik davalarda verdiği farklı kararlar kafa karıştırıyor.
2008 ve 2009’da bakılan davalarda, baz istasyonlarının “uzun zaman diliminde insan sağlığında zarara neden olacağı” ve “para ile ölçülebilen bir zarar olmasa da insanların psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yarattığı” gerekçesiyle yerleşim yerlerinden uzaklaştırılmasına karar veren Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, bu yıl sonuçlandırdığı bir başka davada “uzun vadede zarar verir”, “baz istasyonu yakın mesafede”, “görünce moralim bozuluyor” gibi “kanıtlanmayan, soyut” nedenlerle dava açılmasını hukuka ve yasalara uygun bulmadı.

Tedirginlik ve ümitsizlik
Baz istasyonlarının yerleşim yerlerinden sökülmesi ve istasyonu işleten GSM operatöründen tazminat talebiyle açılan davaların temyiz incelemesi Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından yapılıyor.
Daire, 2008’de baktığı bir davada, baz istasyonunun “para ile ölçülebilen bir zarar olmasa da çevre binalarda oturanların psikolojisini olumsuz etkileyerek zarar vereceği” gerekçesiyle yerleşim yerinden uzaklaştırılmasına hükmetmişti. Kararda, GSM operatörlerinin baz istasyonunun kişilere ve çevreye bir zarar vermediği, herhangi bir olumsuz sonuç yaratmadığı iddialarını kanıtlaması gerektiği vurgulanmış, “İnsanların psikolojik olarak yaşamını olumsuz biçimde etkilemekte ve bunun da insanların psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratacağı açık olup, davacıların zarar gördüğünün kabulü gerekir” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Olumsuz etkilenir
Aynı daire, 2009’da baktığı başka bir davada da, mevzuata ve yönetmeliğe uygun kurulup işletilen baz istasyonlarının bile “uzun zaman diliminde zarara neden olacağına”, bu nedenle yerleşim yerlerinden uzak, uygun bir yere taşınmasına hükmetmişti.
Bu kararda da “baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerinin altında olsa bile meskun alanlarda yarattığı radyasyondan dolayı, bu alanlarda uzun süreli radyasyona maruz kalacak insanların sağlığının olumsuz yönde etkilenecektir” denilmişti. Kararda, “Çevredekiler için gelecek ve uzun zaman diliminde büyük endişe, psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratarak, kişilerin çalışmasını ve sağlık değerlerini olumsuz etkileyecek ve zararlı sonuç doğuracaktır.
Bir istasyon, yönetmeliğe uygun çalıştırılsa dahi zarar veriyorsa, yönetmeliğe uygun olduğundan söz edilerek zarar verenin sorumluluktan kurtulması mümkün değildir” ifadeleri yer almıştı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, bu yıl temyiz incelemesini yaptığı bir davada ise yerleşim alanında kurulu baz istasyonunun sökülmesine karar veren yerel mahkeme kararını bozdu.

Şimdi soyut oldu
Daire, bozma kararında, baz istasyonlarının limit değerlere uygun bulunmadığının ispatlanması gerektiğine işaret ederek, “Kanıtlanmayan, soyut, ‘uzun vadede zarar verir’, ‘baz istasyonu yakın mesafede’, ‘görünce moralim bozuluyor’ gibi nedenlerle dava açılması ve dava sonunda baz istasyonunun sökülmesine karar verilmesi hukuka ve yasalara uygun değildir” değerlendirmesinde bulundu.
Daire, bu kararında “limit değerlere ve güvenlik mesafesine uygun olduğu anlaşılan” baz istasyonunun kaldırılmasına karar verilmesinin doğru olmadığına hükmetti.

Yargıtay da söktürmüştü
Yargıtay Başkanlığı, bünyesinde çalışan bazı üye ve idari personele kanser teşhisi konulması üzerine Yargıtay’ın çatısında bulunan baz istasyonlarının kaldırılmasına karar vermişti. “Cep telefonlarının daha iyi ve yüksek frekansla haberleşmesinin sağlanması amacıyla” Yargıtay ana binasının 3 noktasına yerleştirilen sabit baz istasyonları, bazı üye ve idari personelin sağlıkları üzerinde olumsuz etki yarattığı iddiaları üzerine 26 Eylül 2007’de
sökülmüştü.

http://www.milliyet.com.tr/yargitay-da-baz-in-icinden-cikamadi/gundem/gundemdetay/19.10.2011/1452344/default.htm

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.