EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

BASINDA EMR

  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
  Ek
 

 

Yüksek gerilim hatlarında kanser riski var mı?
 

Yüksek gerilim hatlarına yakın yaşamanın, beyin tümörü ve lösemiye yakalanmayı yüzde 4-5 oranında arttırdığı tespit edildiİstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümünden Prof. Dr. Tunaya Kalkan, yüksek gerilim hatları, elektronik aletler ile baz istasyonlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda ilginç açıklamalarda bulundu:
- Yüksek gerilim hatlarının zararları 1940’lara kadar fark edilmedi, 1960’lardan sonra araştırmalar yapılmaya başlandı. Yüksek gerilim hatlarına yakın yaşamanın, beyin tümörü ve lösemiye yakalanmayı yüzde 4-5 oranında arttırdığı tespit edildi.
-Hala yüksek gerilim hatları yerleşim yerlerinin üstünden geçiyor. Bunların yerleşim merkezlerinde özellikle alttan geçirilmesi gerekirken Türkiye’de çatıdan 6 metre yüksek olması yeterli görülüyor.

Dizüstü bilgisayara dikkat
-Elektrikli ev aletleri çok düşük olmasına rağmen elektromanyetik alan yayıyor. LCD televizyonlar ve plazmalarda neredeyse ışıma hiç yok. Eski televizyonlara 60 santimetreden fazla yaklaşamayın diyordum. Ama yeni televizyonlarda bu durum değişti.
-Masa üstü bilgisayarlarda ışıma bilgisayarın arka tarafında olduğu için kullanıcıya uzaktır. Dizüstülerde ise genelde alta doğru ışıma vardır ve çok yüksektir. Diz üstü bilgisayarı dizinizin üstünde kullanmayın masa üstünde kullanın ya da aranıza bir yastık koyun. Pillerden kaynaklanan aşırı sıcaklık spermlere zarar vereceği için erkeklerde kısırlığa neden olabilir.
-İlk çıkan baz istasyonları ve cep telefonlarının ışıma oranı çok yüksekti. Yeni çıkan cep telefonlarının ışıma oranlarını çok düşük. Yeni baz istasyonları hacim olarak küçüldü, şiddet düştü ve tehdit olmaktan çıktı.

‘Baz korkusu dayanaksız’
-Bazıları evlerinin yakınındaki baz istasyonları kaldırtıyor zararlı diye. Aslında tehdit o zaman başlıyor. Çünkü telefon baz istasyonuna sesleniyor, ’ben buradayım şu numarayı arıyorum’ diyor, ulaşamıyor. Ulaşamayınca telefonun içindeki otomatik devre, şiddeti biraz daha yükseltiyor ve tehlike artıyor.
-Son yıllarda her evde kullanılan tasarruflu ampuller baz istasyonundan daha çok ışıma yapıyor. Bu ampuller tavanda olabilir ama asla masa lambası gibi yanınızda kullanmayın.
AA
http://www.haberturk.com/polemik/haber/694254-yuksek-gerilim-hatlarinda-kanser-riski-var-mi
 

Yüksek gerilimli ev tehlike saçıyor

Yüksek gerilimli ev tehlike saçıyor
 Adana'da yüksek gerilim hattının bir evin bahçesinden geçmesi tehlike saçarken, vatandaşların direğe ip bağlayıp çamaşır asması dikkat çekti.
Adana'da merkez Yüreğir ilçesine bağlı Akıncılar Mahallesi'nde yüksek gerilim hattı direğinin bir evin bahçesinde olduğu görüldü. Ana trafonun da evlere çok yakın olduğu mahallede vatandaşlar yüksek gerilim hattının evin bahçesinde bulunmasına tepki gösterdi. 3 katlı bir evin bahçesinde bulunan yüksek gerilim direğinin üzerinde "dikkat ölüm tehlikesi" yazıyor ancak vatandaşlar direğe ip bağlayarak çamaşırını kurutmaya çalışıyor.

1970'li yıllardan buyana Akıncılar Mahallesi'nde oturan Hasan Şahbaz (65), mahalleye geldiklerinde çok ev olmadığını ancak yüksek gerilim hattı direklerinin bulunduğunu belirterek, "Bu evin arsasını Almanya'da olan bir arkadaş başkasına aldırdı. O da burayı almış. Almancı daha sonra gelip buraya ev yaptı yüksek gerilim hattı evin bahçesinde kaldı. Bu hatlardan dolayı mahallede birçok kişi öldü. En son bir kadın çamaşır asarken hayatını kaybetti. Mahalleli trafonun kalkmasını istiyor." dedi.

Bahçesinde yüksek gerilim hattı olan 3 katlı evde kiracı olarak oturan Hatice Kurttekin ise balkona çıkmaya korktuklarını belirterek, "Çamaşır sermeye bile çıkmaya korkuyoruz. Özellikle yağışlı günlerde balkona hiç çıkmıyoruz. Elimizi uzatsak direğe değecek. Bu direğin buradan kaldırılmasını istiyoruz. Çok korkuyoruz" diye konuştu.

Adana Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Mehmet Mak ise Türkiye genelinde böyle bir problemin olduğunu, bunun nedeninin çarpık kentleşmeden kaynaklandığını ifade ederek, "Belediyeler özellikle seçim dönemlerinde bu tür evlere ruhsat veriyor, iskan veriyor. Bu hatlar evlerden önce yapılmıştır. Ancak buna rağmen belediyeler bu evlerin yapılmasına izin verdiği için bu durumlar ortaya çıkmıştır. Bu tür yapılar ne belediye ruhsat vermeli ne de elektrik dağıtım şirketleri abonelik vermeli. Ancak maalesef bizde herşey siyasete kurban gittiği için özellikle seçim dönemlerinde bu evlere iskan verildiğinden insanları elektrik çarpıyor ve ölüyorlar" dedi.

Mak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 30 Kasım 2000 tarihinde yayımlanmış olan Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği'nin bu direklerin ikametlere ne kadar uzak olması gerektiğini belirlediğinin altını çizerek şöyle devam etti:

"Bu yönetmelik hükümlerine göre tesislerin kurulması işletilmesi ve bakım onarımının can ve mala zarar vermeyecek şekilde yapılması hüküm altına alınmıştır. Bu çerçevede hattın iletkenlerin gerilim seviyesine göre, en büyük salınım halinde gerek yapılara yatay gerekse düşey olarak yönetmelikte yer alıyor. Buna göre oradaki gerilim o hatların yapılara en küçük yatay uzaklıkları en büyük salınım halinde en az 2 metre olmak zorunda. Düşey mesafesinde bir ağacın üstünden geçiyorsa en az 2.5 metre, üzerine herkes tarafından çıkılan evde ise buradaki hattın mesafesi 3.5 metre olmak zorunda. Üzerine herkes tarafından çıkılmayan eğik damlarda ise en düşük mesafe 3 metre olmak zorunda. 36 klowatlık gerilim seviyesine göre. Şimdi bu durumda tabi bizde işletme koşullarına göre hakikaten bir tehlike söz konusuysa bu mesafelerin daha da artırılması mümkün. Güvenlikle ilgili yönetmelikte yer alan hususlar bunlar."

Mak, temas etmeden de elektrik akımına kapılmanın mümkün olduğunu havanın iletkenlik durumunun göre 30 ve 20 santim uzaklıktan da akıma kapılabileceğini, bu tür ölümlerin önüne geçmek için yetkili kurumun bu hatları yer altından götürmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.sabah.com.tr/yasam/2014/02/06/yuksek-gerilimli-ev-tehlike-saciyor

 

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.