EMR Ölçüm ve EMR Koruma ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler


EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

YSHIELD MCL61 Manyetik Alan Kalkanlama Malzemesi MUMETAL

     Elektromanyetik radyasyondan korunmada alçak frekans manyetik alanlara karşı  malesef boya, perde, kumaş, cam filmi ve benzeri ürünler işe yaramamaktadır. Yüksek gerilim hattı, trafolar ve yüksek akım geçiren kaynaklar yüksek manyetik alan yayarlar. Manyetik Alanlara ait radyasyonu önleyici, günlük kullanıma uygun kalkanlama malzememiz MCL61 Magnetic Field Shielding sayesinde artık çok kolay, pratik, güvenli ve daha ekonomik.

     Üstün teknolojilerin merkezi Almanya’da bulunan fabrikamızda ve Türkiye atölyemizde düşük frekanslı elektromanyetik radyasyona karşı koruma malzemelerini üretmekteyiz.


Genel Özellikler
 • Manyetik Alanlara karşı özel film 30 dB zayıflatma =% 97 kalkanlama özelliğine sahiptir.

 • 50 Hz Yüksek gerilim hattının altında tam kalkanlama ile tek katta %50-75 arası kesin kalkanlama sağlamaktadır.

 • Bu ürün koruma değerleri açısından Uluslarası Standartlar ASTM D4935-10, IEEE Std 299-2006, IEEEE Std 1128-1998 ve ASTM A698/A698M-07'e göre test edilip Almanya'da onaylanmıştır.

 • Zemin,Tavan, Duvarlar, İç cephe, Dış cephe, Plastik ve metal üzeri, Ahşap üzeri ve benzeri birçok alanda güvenle kullanılabilir.

 • Yüzeyi polyester kaplı olduğundan yüzey iletkenliği yoktur. Topraklama yapılmalıdır ancak Uygulama kısmında detaylarına ulaşabileceğiniz özel pul ve metal şerit kullanılarak yapılmaktadır.

 • Sadece alçak frekans korumasıı değil içindeki metaller yardımıyla yüksek frekanstada 85dB lik bir kalkanlama kapasitesine sahiptir.

 • Mıknatısın manyetiğini engellemez.  Statik manyetik alanlar için üretilmiş özel malzemedir.

 • Saf mumetal değildir. Malzeme kalınlığı 0.1mm olduğundan yüksek akımlı trafolarda kullanılmaz. Ölçüm değerleri orta-yüksek alanlarda kullanımı ideal sonuçlar verir. İçerisindeki kobalt ve mumetallerden farklı olarak kullanılan alaşımlar sayesinde bu incelikte bile minimum %50 kalkanlama yapabilmektedir.

 • Kablolar en az 2 kat sarıldığında manyetik alanı engellenmiş olur, Sigorta kutular için ise 2-4 kat MCL61 kalkanlama yapabilmektedir.

MUMETALL® ile karşılaştırıldığında yeni MCL61in pek çok avantajı vardır:

 • MCL 61 kolay bükülen ve kesilip yerlestirilen karakteristik özellikleriyle darbelere ve şoklara karşı düz mumetallere göre daha dayanıklıdır. 1 mm düz mumetal ise şoklara, bükülme ve darbelerde manyetik alan kalkanlama ve zayıflatma özelliğini kaybeder .

 • MCL 61 her alanda montaj esnasında kolay kullanılabilirliği ile öne çıkmaktadır.

 • Mekanik gerilimlere maruz kaldığında bile kalkanlama özelliği test sonuçlarına göre sabit kalmıştır.

 • 20 µm(mikron) kalınlığındaki Kobalt alaşım polyester ile lamine edilerek koruma altına alınmıştır. Bu sayede birçok etkenden korunmuş olur. Nemli veya aşırı su ile temas eden bölgelerde bile korozyona bu özel laminasyon sayesinde sebebiyet vermez. Normal mumetallerde tamamlayıcı alaşım maddesi olarak demir kullanıldığından korozyon riski yüksektir.

 • 15-20-25 cm genişliğinde satılan düz mumetallere göre 61cm genişliğiyle üretildiğinden montaj ve uygulama esnasında çok kolay çalışmanızı ve hızlı olmanızı sağlar. MCL61 Normal makaslarla bile kesilebilmektedir.

  Başa Dön

Teknik Özellikler

Model İsmi : MCL 61
Uygulama Alanları : Yüksek gerilim hatları , trafo ve sanayii de kullanılan özel makina ekipmanlarının yaydığı alçak frekanstan korunmak maksatlı Zemin,Tavan, Duvarlar, İç cephe, Dış cephe, Plastik ve metal üzeri, Ahşap üzeri ve benzeri birçok alanda kullanılabilir.
EMR Koruma Faktörü Alçak Frekansta 50 Hz : 30dB (Alanda bulunan akım yüksekliğine ve alçaklığına göre %50-75 aralığında kalkanlama yapmaktadır.)
EMR Koruma Faktörü Yüksek Frekansta 1GHz : 75dB
Yüzey iletkenliği : Yok
Metretül Genişliği : 61 cm
İçindekiler : Polyester, Co69, Fe4, Mo4, Nb1, Si16, B7
Renk : Mat Gümüş
Ağırlık   265 g/m²
Kalkanlama Malzemesi (Metali) : Co69,Fe4, Mo4, Nb1, Si16, B7
Kalkanlama Malzemesi Kalınlığı   20 µm (mikron)
Toplam Kalınlık : 0.1 mm
Geçirgenlik: : μ 2 = 10.000; μ 4 = 25.000; μ max. = 100,000;
Yüksek Frekans Kalkanlama : + Evet
Alçak Frekans Kalkanlama / Topraklanabilirlik : + Evet (özel pul ve metal şerit kullanılarak yapılmaktadır. )
Curie sıcaklığı Tc : 225 ° C
Remanence Br/Bs : 0.7
Saturation polarization Bs : 0.55 T
Coercive field strength Hc : 0.5 A/m
Üretim Yeri : Almanya
Başa Dön

Uygulanması ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 • Topraklama yapılırsa polyester filmin dış yuzeyi kesinlikle soyulmalıdır.

 • Sert satıhların uzerine bantlanarak yada yapıstırılarak uygulaması basit kağıt kaplama gibi yapılabilir.

 • İçeriği metal jilet kadar keskin olduğundan kes yapıştır montaj aralığında mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

Başa Dön

Kullanım Alanları

Yüksek Gerilim Hatlarına veya Trafolara yakın Yaşam alanları: Evlerde, Anaokullarında, Hastahanelerde, Otel odalarında ve birçok benzer alanda insanların 4 saatten fazla sabit bulunduğu alanlarda alçak  frekans manyetik alana (elektromanyetik radyasyon) karşı dış etkenlerden korunmak için manyetik alanın geldiği yöne uygulanarak alandaki iyonize olmayan radyasyon kaynaklarından gelen radyasyon maruziyetini ortadan kaldırır.

Kalkanlanmış bir odada uyuyarak kendinizin ve çocuğunuzun gelişmesini güvence altına alabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Endüstri , Bilim ve AR-GE: Server ve IT odalarının RF güvenliği için kullanılmaktadırlar.  Çok gizli evrakların ( devlet sırları, askeri sırlar v.b.) bulunduğu devlet daireleri için ve özel projeler yapan firma ve kurumlar için en güvenli yöntemdir. Bilgisayarların bulunduğu odaların zırhlanması gerekmektedir. TEMPEST sınıflandırma (A+,B+,C+) çalışmalarında, yüksek koruma hem alçak hemde yüksek frekansta koruma fırsatı sağlar.

Kritik bilgilerin elektromanyetik kaçaklar nedeniyle kaybının engellenmesi ,Tasarım ve üretim için yerli bilgi birikiminin korunması ve geliştirilmesi, EMC testlerinden geçen güvenilir ürünlere sahip olma gibi amaçlara sahip olan Savunma sektöründe çalışan firmalar, Silahlı kuvvetler, kolluk kuvvetleri, istihbarat kuruluşları vb kritik bilgi üreten ve işleyen kurumlar TEMPEST güvenliğini sağlamakla yükümlüdürler. Bu aşamada farklı ürünlerimizden faydalanıp bu konuda güvenle çalışmaya devam edebilirler.

Veri Hırsızlığı ve Dinlemeyi engellemeye yönelik çalışmalarda da kullanabileceğiniz ürünlerimiz aracılığıyla kablosuz ağlardan bilgi girişini-çıkışını önlemek (bilgi hırsızlığı) ve potansiyel gizli dinleme cihazlı konferans odalarına bulut ve benzeri şekillerde veri hırsızlığını önlemek amaçlı çalışmalarda kullanılmaktadır.

EMI/EMC ve Tıp: Hassas teknik ekipmanların çalışmalarına etki edebilecek titreşimler kalibrasyon ve benzeri ayarları bozabilmektedir. Bu önemli tıbbi verilerin doğru alındığını ve elektromanyetik karışma (EMI - Electromagnetic Interference) dolayısıyla değişmediğini garantilemek için kalkanlama ürünlerinin kullanılması önerilmektedir.

Diğer Uygulamalar: Ürünlerimiz Sanayi ve endüstride yüksek akım geçiren alçak frekans manyetik alan kaynaklarına karşı birçok farklı alanda kalkanlama hem sağlık açısından hemde cihazların teknik etkilenmemesi açısından kullanılmaktadır. AR-GE çalışmalarında da gelişen teknolojilere ışık tutmak maksatlı kullanılmaktadır.

Başa Dön

Nelerden Korur

 • Evlerde ve yaşam alanlarında yüksek frekans elektromanyetik radyasyon ve alan kaynakları :

  • Yüksek gerilim hatları

  • Trafolar

  • Server,ups ve elektrik odaları

 • Ofislerde , AR-GE laboratuvarlarında, Savunma sektöründe çalışan firmalar, Silahlı kuvvetler, kolluk kuvvetleri, istihbarat kuruluşları vb kritik bilgi üreten ve işleyen kurumlarda aşağıdaki amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.

  • Veri hırsızlığının engellenmesi

  • İçeriden dışarıya sinyalın çıkmadığı, dışarıdan içeriye sinyalin girmediği İzole odaların yapılması

  • Kritik bilgilerin kriptolu manyetik kaçaklar nedeniyle kaybının engellenmesi

  • Tasarım ve üretim için yerli bilgi birikiminin korunması

  • EMI/EMC testlerinden geçmek isteyen ürünlerin hem kendinin korunması hemde test sırasında ölçümlenen özel alanların oluşturulması

  • Tempest sınıflandırma sertifikasının alınması

  • Hassas teknik ekipmanların çalışmalarına etki edebilecek titreşimlerin radyo frekansı dalgalarının azaltılması

  • Kablosuz ağlardan (wifi) bilgi girişini-çıkışının önlenmesi

  • Siber saldırılar ile dışarıdan müdahale yada hırsızlık olaylarının engellenmesi

  Başa Dön

Teknik Dökümanlar

Başa Dön

Sertifikalar
Ölçüm Test Raporu

Manyetik alanlardan korunmak maksatlı kullanılan mumetal MCL61 levhalara ait ekranlama kapasitesi Uluslarası Standartlar ASTM D4935-10, IEEE Std 299-2006, IEEEE Std 1128-1998 ve ASTM A698/A698M-07'e göre test edilip Almanya'da onaylanmaktadır.

 • ASTM D4935-10 (Standard Test Method for Measuring the Electromagnetic Shielding Effectiveness of Planar Materials)

 • IEEE Std 299-2006 (IEEE Standard Method for Measuring the Effectiveness of Electromagnetic Shielding Enclosures)

 • IEEEE Std 1128-1998 (IEEE Recommended Practice for Radio-Frequency (RF) Absorber Evaluation in the Range of 30 MHz to 5 GHz)

 • ASTM A698/A698M-07 (Standard Test Method for Magnetic Shield Efficiency in Attenuating Alternating Magnetic Fields)

Başa Dön

Sıkça Sorulan Sorular

 • Manyetik Alan engelleyici Mumetal MCL61 Beni Hangi Kaynaklardan Çıkan Elektromanyetik Radyasyonlardan Koruyacak ?

Evlerde, Anaokullarında, Hastahanelerde, Otel odalarında ve birçok benzer alanda insanların 4 saatten fazla sabit bulunduğu alanlarda alçak  frekans manyetik alana (elektromanyetik radyasyon) karşı dış etkenlerden(Yüksek gerilim hatları , Trafolar , Server, ups ve elektrik odaları vb) korunmak için manyetik alanın geldiği yöne uygulanarak alandaki iyonize olmayan radyasyon kaynaklarından gelen radyasyon maruziyetini ortadan kaldırır.

 • Manyetik Alan engelleyici Mumetal MCL61'in koruyup korumadığını nasıl anlarız?

Uygulama öncesi ve sonrası EMR ölçümleri ile ürünün performansını rapor olarak sunmaktayız. Rapor sunulmadan profesyonel EMR ölçümü yapılmadan uygulamanın geçerliliği konusunda emin olamazsınız.

 • Manyetik Alan engelleyici Mumetal MCL61'in uygulama hatası olurmu?

EMR Ölçümü yapılmadan uygulanan ürünler sağlığa fayda değil zarar verebilir. Manyetik alanın yayılım şekli her taraftan incelenmeli ve buna uygun projelendirilerek uygulama yapılmalıdır. Çoğu zaman tek taraftan(yüzden) kalkanlama yapmak yetersiz kalmaktadır.

 • Manyetik Alan engelleyici Mumetal MCL61'in sağlığa zararı varmıdır?

Cam filmleri içerik bakımından hiçbir zararlı kimyasal madde bulundurmamaktadır.

 • 48-52Hz arası gorulen değerler kroki üzerinde belirtilmiş yüksek gerilim hattı kaynaklı yüksek manyetik alanlar zararlımıdır? 

Referans değerler tablolarına göre manyetik alanlarda 200 nT üzeri değerlerin görüldüğü bölgelerin sağlık için mesafe, güç ve maruz kalma süresi gibi faktörlere bağlı olarak vücutta ısıl etkiye sebep olduğu gibi bazı biyolojik etkilere de sebep olabileceği öne sürülmektedir. Bunlardan en bilineni Elektrohipersensitivite hastalığıdır. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, uyku bozukluğu, gerginlik/sinirlilik, gün içerisinde depresif (sıkıntı, bunaltı hissi) hissetme, konsantrasyon güçlüğü gibi bazı semptomlar değerlerin yüksek görüldüğü bölgelerde yasayanlarda görülebilir. Bu manyetik alanların yoğunluğu arttıkça melatonin salgılanması azalır. Bu hormon çocuklarda büyümeyi yetişkinlerde ise vücudun dinlenmesini ve dinç kalmasını sağlar. “Melatonin epifiz bezinin pineolasit adı verilen hücrelerinden salgılanır. Biyoritmi (sirkadyan ritm) belirler ya da biyoritm üzerinde etkilidir. Melatonin, kişiden kişiye değişmektedir. Buyuzden herkeste aynı etkiler gorulmeyebilir. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Bunun haricinde melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır.” Etkileri uzun vadede bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen insan sağlığına dolaylı yollardan kısa vadede farklı semptomlarla sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda yüksek manyetik alanların canlılarda düşük ve gebelik problemleri gibi gelişim sürecini olumsuz yonde etkilediği tespit edilmiştir.
 

 • Manyetik Alanlarla alakalı sınır değerler nelerdir?

Türkiye : 24.07.2010 Tarihli resmi gazetede yayınlanan Çevre ve Orman Bakanlığının yönetmeliğine göre; Türkiyede  Bu değerler 50 Hz (Yüksek gerilim hatları, Trafolar ve Güç Üniteleri) için belirlenen Manyetik akı yoğunluğu limit değeri 200000 nT’dır.

ICINIRP : Public exposure limits - 1998 Genel limitler 50 Hz - (Uluslararası İyonize Olmayan Işımadan Korunma Komitesi)

İsviçre : Bu limitler Kasım 1999 yönetmeligi ile gerçeklestirilmiştir, 01.02.2001 de yürürlüge girmiştir, binalarda uzun süre düzenli kullanılan odalar, çocukların oyun alanları, v.s ) havai hatlar ve 1 kV dan büyük gerimli yeraltı kabloları, trafo merkezleri ve demiryolları için limit 1000nT dır.

Hollanda : Kasım 2005 de, Hollanda hükümeti yerel yönetimlere sunduğu tebligde güç hatlarının “400 nT” uzeri olan bölgelerin içinde yeni evlerin yapılmasına izin vermeyecegini belirti. Bu kural uygulamada sadece yeni yapılan evlerde talep edilmektedir.

WHO: Dünya Sağlık Örgütünün manyetik alan ile ilgili sınır değeri 300-400 nT ‘dır. Üzeri değerleri kanserojen etkisi olabilir (2B sınıfı)olarak tanımlamaktadırlar.

İtalya : Ulusal İtalyan EMF sınırları Agustos 2003 tarihli Basbakanlık kararnamesi ile düzenlenmistir. Manyetik Alan genel limiti 10000nT'dır.Buna ek olarak Manyetik Alan için yalnız havai hatlarda uygulanacak olan ilave iki deger daha vardır. Günde 4 saatten fazla olusan maruziyete uygulanan deger Hedef deger: 3000nT bu yalnız yeni hatlara ve evlere uygulanır.  Bu sınır degerleri; Ana Okulu, Okul, Hastane, Evler ve Halkın günde 4 saatden fazla zaman geçirdigi yerlerin yakınındaki yeni tesislerde ise 200 nT dır.

US Congress / EPA : Amerika Çevreyi Koruma Ajansı (US Environmental Protection Agency) limit değer olarak 200nT’yı belirlemiştir.

Almanya , Avusturya ,EU (Maes / IBN) : The Building Biology Evaluation Guidelines SBM-2008 - BAUBIOLOGIE MAES IBN Tarafından Uyku alanları için belirlenen limittir.  20-100 nT arası hafif, 100 - 500 nT etkili olabilir ve  500nT üzeri tehlikeli olarak adlandırılmaktadır.

Birbirinden farklı limit değerlerin olması bu konudaki bilimsel çalışmaların halen devam ettiğini işaret etmektedir. Yaşam alanlarında bugüne kadar bir semptom görülmediyse 1000nT ya kadar değerlerin zararsız olduğu ve bağışıklık sistemi dolayısı ile etki etmediği düşünülmektedir. Buna rağmen bu alanlarda yaşayanlarda aşırı uyku hali, halsizlik ve aşırı baş ağrısı gibi semptomlar görülürse bunun “Elektrohipersensitivite” hastalığı belirtisi olduğu anlaşılmalıdır.  Her canlının manyetik alana farklı tepki verdiği bugüne kadar yapılan deneylerde görülmüş ve bu sebeplerden dolayı yüksek olarak nitelendirilen değerlerin mevcut durumda bugüne kadar bir semptoma sebep olmadıysa daha da olmayacağı manasına gelmemektedir.

 • Yüksek Gerilim hatları ve Trafolar insanlara nekadar uzakta olmalıdır?

Tabiki geçen akıma göre manyetik alan küçülüp büyümektedir. Ancak bugune kadar yapılan ölçüm ve denetleme referanslarımıza göre gördüğümüz trafolardan en az 10 metre, Yüksek gerilim hatlarından ise en az 30 metre uzakta olmanız gereklidir. Trafolara 10-30 metre, Yüksek gerilim hatlarına ise 30-100 metre aralığında yaşıyor iseniz mutlaka ölçüm yaptırarak yaşam alanlarınızın bu değerler ile örtüştüğünün tespitini yaptırmalısınız.

Başa Dön

Fiyat Bilgisi

1 Metretül: 175 EURO
(100cm X 61cm=0.61 m²)
Not: Fiyatlarımıza KDV Dahil Değildir.

ONLINE SATIŞ
FİYAT LİSTELERİ VE KAMPANYALAR


Detaylı Fiyat bilgisi almak ve sorularınızı yazılı olarak yöneltmek için lütfen tıklayınız ...

Başa Dön
 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.