EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

Sessiz Oda (Sağır Oda) Kurulumu Odaların Dinlemeye Karşı Engellenmesi

     Veri Hırsızlığı ve Dinlemeyi Engellemeye Yönelik Korunma ve Çözüm Önerileri
Önemli toplantılarda ya da özel görüşmelerde kablosuz ortam dinleme cihazlarının engellenmesinde ve WIFI kullanan şirketlerde ağ üzerinden sabit bilgisayarlarda bulunan bilgilerin çalınmasına yönelik çözüm önerilerimiz mevcuttur.

Kaplamasını yaptığımız toplantı odasında veya şirket binasında sağladığımız koruma ile içeriden dışarıya sinyal çıkışı ve dışarıdan içeriye sinyal girişi engellenir. Bu sayede WIFI ağınız kullandığınız alan dışarısına çıkamaz ve daireniz/binanız dışına hiçbir şekilde paylaşım gitmiş olmaz, ve ağınıza saldırı yapılamaz.

%100 koruması yapılmış alanda cep telefonu kullanımı imkansız hale gelir.

Cepten ortam dinlemesini nasıl önlenir
'Casus' adlı yazılım programıyla telefonunuz dinleniyor olabilir. Telefonunuz kapalı olsa bile dinlenmesi mümkün. Sim kartı değiştirseniz de...Peki dinlemenin önüne nasıl geçilir?

Sadece sizin sesiniz değil, bulunduğunuz ortamdaki tüm sesler kayıt altına alınabiliyor. Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip.
Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yüklenen ufak bir yazılım ile bu küçük alet bir casusa dönüşebiliyor.
Ergenekon iddianameleri ve ardından Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ve CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın 'dinleniyorum' iddiaları ile gündeme gelen telekulak tartışmaları hâlâ sıcaklığını koruyor. Herkes bir şekilde MİT, jandarma veya polis tarafından dinlendiğini iddia ediyor veya düşünüyor. Oysa dinleme işini sadece devlet kurumları yapmıyor artık.
Teknolojideki hızlı gelişmeler sayesinde en yakın arkadaşınız, dostunuz veya düşmanınız bile sizi kolayca dinleyebilme imkânına sahip. Sıradan bilgisayarların yapabileceği her işi yapan cep telefonunuza yükleyeceğiniz ufak bir yazılım ile bu küçük aleti bir dinleme aracına dönüştürebiliyorsunuz. Casus yazılım (trojan) adı verilen bu yazılımlar, cep telefonuna yüklendiği zaman telefon üzerinde hiçbir simge belirmediği için yazılım telefon menüsünde görülmüyor. Kendini ele verecek gözle görünen hiçbir harekette bulunmadan arka planda sessiz sedasız çalışan yazılım, uzman kişiler tarafından da tespit edilemiyor. Yurtdışında uzun süreden beri olan casus yazılımlara ülkemizde de herkesin ulaşabilmesi çok kolay. Çünkü bu yazılımları peynir ekmek gibi satan birçok firma var. Fiyatları özelliklerine göre 100 TL'den başlıyor ve 2-3 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Hatta işi biraz daha ileri boyuta taşıyan bazı firmalar, casus yazılım yüklü telefonları 'casus telefon' adı altında satıyor.
Cep telefonu nasıl dinleniyor?
Öncelikle bir cep telefonunun dinlenebilmesi için casus yazılım programının mutlaka o telefonda yüklü olması gerekiyor. Casus yazılım yüklü cep telefonu, başka bir telefonu aradığı veya başka bir telefon tarafından arandığı zaman, dinleme yapan kişinin telefonuna gizlice mesaj ile bilgi gönderiliyor. Dinleme yapan kişi mesajı aldıktan sonra, dinlenen kişinin telefonunu arayarak konuşmalarını duyuyor. Ya da daha önceden casus yazılıma girdiği web adresine konuşma dosyalarını mesaj olarak GPRS ile gönderilmesi talimatını verebiliyor. Artık bu ses dosyalarına istediği zaman web adresinden ulaşıp bilgisayarından bile konuşmaları dinleyebilir. Dinleme esnasında, telefonda ne bir cızırtı, ne de başka bir ses olur. Ayrıca telefonda ışık yanması, zil çalması ya da titreşim gibi dinlendiğini ele verecek bir işaret de bulunmuyor.
Telefondaki sim kartı değiştirilse de telefon dinleme özelliği devam ediyor
Çoğu casus yazılım, dinlenmek istenen telefonun içerisine yüklenirken, dinleme yetkisi olan telefonun numarası da yazılım içerisine kaydedildiği için, telefonun sim kartı değiştiğinde de dinleme işi devam ediyor. Çünkü yeni sim kartı değişikliğinde yazılım yeni telefon numarasını SMS yolu ile dinleyen kişiye hemen gönderiyor.
Ortam dinleme nasıl yapılıyor?
Ortamı dinlemek için casus yazılım yüklü telefon, dinleme yapacak kişi tarafından aranır. Telefon, zil sesi çalmadan otomatik olarak açılır. Yazılım, mikrofonu aktif hale getirir ve telefonun bulunduğu ortamdaki tüm sesleri dinleyen kişiye aktarmaya başlar. Dinleme yapılan telefon arandığı sırada yine ekranda aramayla ilgili herhangi bir belirti olmaz, numara çıkmaz, telefon titremez. Karşı tarafın haberi olmadan ortamdaki konuşmalar duyulur. Aramayı kim yapıyorsa görüşme ücretini de o öder.
Cep telefonu kapalı iken ortam nasıl dinleniyor?
Casus yazılım yüklü telefonda kapatma tuşuna basıldığı halde gerçekte telefon kapanmıyor. Çünkü bu yazılım telefonun üzerindeki kapatma tuşuna basıldığında sanki telefon kapanmış gibi ekranı karartıyor ve telefon üzerindeki sinyal ışığının yanmasını engelliyor. Bu yüzden, telefon görüntü olarak kapanmış gibi olsa da aslında çalışmaya devam ettiği için, casus yazılım ortamdaki sesleri telekulaklara ulaştırabiliyor.
Casus yazılım nasıl yüklenir?
SMS yolu ile yükleme: Dinlenecek olan kişinin cep telefonuna bedava müzik veya resim indirebileceği bir web adresinin bulunduğu kısa mesaj gönderiliyor. Kişi bu mesajı açıp içindeki web adresine tıkladığında cep telefonu GPRS üzerinden internete bağlanıyor ve mp3 dosyasıyla birlikte özel olarak hazırlanan casus yazılımı telefonuna yüklüyor.

Bilgisayar ile yükleme: Bilgisayar ile telefon arasında USB kablo veya bluetooth ile iletişim sağlandıktan sonra casus yazılım 30-35 sn gibi kısa bir sürede yükleniyor. Yazılım yüklendikten sonra telefon menüsünde kesinlikle görünmeden arka planda çalışmaya başlıyor.
***
Casus yazılım neler yapabiliyor?
Telefonun, dolayısıyla kişinin bulunduğu ortamdaki sesleri dinliyor.
Kişinin yaptığı tüm görüşmeleri dinliyor.
Kişiye gelen ve giden aramaları mesajla anında bildiriyor.
Kişiye gelen ve giden mesajların bir kopyasını dinleyen telefona iletiyor.
Sim kart değişikliği durumunda yeni telefon numarasını dinleyen kişiye anında mesajla bildiriyor.
Kişinin telefonu ile birlikte gezdiği tüm yerleri mesajla bildiriyor.
***
Telefonunuzun dinlenmesini engellemek istiyorsanız...
Kesinlikle kimseden hediye cep telefonu almayın.
SMS yolu ile gönderilen mesajlara dikkat edin.
Cep telefonu için üretilmiş antivirüs ve anti casus yazılımları yükleyin.
İnternet ortamından güvenilir olmayan sitelerden dosya (mp3, program, video) indirmeyin.
Cep telefonunuzdaki bluetooth fonksiyonunu ihtiyacınız olduğu zaman şifreli bir şekilde etkinleştirin.
Telefonunuzu iş ortamınızda bile hep yanınızda taşıyın. Kısa süre de olsa fiziksel olarak başkalarının ulaşmasına imkân vermeyin.
Eğer tüm bu önlemlere rağmen yine de hep içinizde bir şüphe olacaksa cep telefonunuza telefon görüşmelerini kriptolayan (şifreleyen) program yükleyin. Böylece konuşmalarınızı ele geçirseler bile şifrelemeden dolayı hiçbir şey anlaşılmayacaktır. Ancak bu programın sizinle görüşen karşı taraftaki kişilerde de yüklü olması gerektiğini unutmayın.
Kaynak : Haber7

 

Net P@no - Baki Günay

Böceklerden korkar mısınız ?
Dünyamızdaki yaşayan canlıların %60’inin böcekler olduğunu biliyor muydunuz. Dünyada bu kadar böcek varken şimdide elektronik dinleme böcekleri çıktı. Bu böcekler sizi rahatsız etmiyor sadece dinleyip izliyor.
Türk siyasetinin merkezi Ankara, her zaman dinleyen ve dinlenenlerin kümeleştiği bir merkez olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Vatandaşın gözü kulağı her zaman Ankara’da olduğu gibi bir takım kişi ve servislerinde ilgisi gözü kulağı ve böcekleri de Ankara’da olmuştur. Geçen ay bunun bir örneğini medyaya yansıdı. “böcek” diye tabir edilen minyatür dinleme araçları kamuoyunun gündemine gelmesi ile bu teknolojik cihazları özelliğini sizin için araştırdık.

ANKARAYI BÖCEKLER BASTI
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın makam odasında ''böcek'' diye tabir edilen dinleme cihazlarının bulunması, ''bu cihazların nasıl elde edildiği ve kullanıldığı'' sorusunu da gündeme getirdi. Cihazlar daha önce de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal, eski Başbakanlar Mesut Yılmaz ile Tansu Çiller'in de dinlenmek istendiği bir dönem iddia edilmişti. Aslında her evde bulunan böceklerden farklı olan bu elektronik dinleme böcekleri şimdiye kadar sadece istihbarat birimlerinin elinde iken teknolojinin gelişmesi ile her köşede satılır hale gelen bir alet oldu. Büyük şehirlerin elektronik mağazalarında rahatça bulunan bu böcekler ile dinleme ve izleme amacı rahatlıkla yapılabilmekte. İsteyen herkes bu cihazları internet üzerinden hiçbir yasal takibe uğramadan da sipariş edebiliyor.

HER DİNLEMEDE FARKLI BİR BÖÇEK
İnternet'te bu cihazlarda bir sörf yaptığımızda ilginç bilgiler ortaya çıkıyor. Bakın bir kaçının özelliği şöyle vermek mümkün.
'' Özel frekans ile dinleme: Bir verici ve alıcıdan oluşan dinleme sistemi halinde çalışır. Verici 2 cm küçüklüğünde verici, 90 cm kablo antenden oluşur ve ucuna 9 volt pil takılır. Verici dinlenecek yere bırakılır, yakın bir yerden alıcı ile dinleme yapılır. İnsan kulağından daha fazla ses duyma kapasitesi vardır, fısıltı düzeyindeki seslerin bile rahatlıkla işitilmesini sağlar. Yayın mesafesi 50-100 metre olup, çevresel şartlara bağlı olarak değişebilir. Özel frekanslı yayın yaptığı için, herhangi bir alıcı ile bu yayını dinlemek mümkün değil.
'' Bilgisayar ile dinleme: Cihaz ve bilgisayara kurulu bir programdan oluşan sistem ile ortamdaki sesleri otomatik olarak kaydetmeyi sağlar. Ortamda ses olduğu zaman ses kaydı otomatik başlar, sessizlik olduğu zaman kayda ara verilir. Konuşmaların hangi ortamda yapıldığı tarih, saat olarak kaydedilir. Dinleme esnasında, arşivlenen konuşmalar, tarihe göre kolaylıkla bulunabilir. Kayıt sistemi ses kalitelerini bozmadan sıkıştırmak suretiyle sabit disk üzerinde depolar. İleri kayıt işleme teknolojisi sayesinde, kayıtlar yüksek sıkıştırma oranı ile saklanır. Ses seviyesi az ise otomatik olarak kuvvetlendirilir. İsteyen kişi bu ses dosyalarını internet üzerinden bilgisayara girip kolayca kendi başka bir bilgisayara aktarabiliyor.
'' Lazer ile dinleme: Yabancı internet siteleri aracılığıyla illegal olarak satılan cihazın çalışma şekli şöyle: Ses dalgaları pencere camında titreşimler oluşturuyor. Cihaz ile cama lazer ışık demeti gönderip, yine cihazın alıcısı ile yansıyan lazer ışık demetinin frekans dağılımını deşifre ediliyor. Böylece cam üzerinde konuşma titreşimleri, kolayca tekrar sese dönüştürülüyor. Sesleri gürültüden arındırma özelliğine sahip olan cihaz, 200 metrelik bir alanda etki gösteriyor.
'' Telefon ile dinleme: Sınırsız mesafeli dinleme cihazı olarak tabir edilen, dünyanın her hangi bir yerinden başka bir ortamdaki sesleri mesafe ve süre sınırı olmaksızın dinleme imkanı sağlayan bir sistemdir. Dinlenecek ortamdaki telefon hattına bağlanır. Dahili telefon hattı, şehiriçi, şehirlerarası, milletlerarası ve cep telefonu ile dinleme yapılabilir. Özel olarak dizayn edilmiş ses kuvvetlendiricisi ile sadece konuşma sesleri yükseltilerek gürültüler azaltılmıştır. İnsan kulağından daha fazla ses alma kabiliyeti vardır. Şifre kontrollü aktivasyon sistemi ile yetkisiz erişimler önlenmiştir. Açma, kapatma ve çalışma işlemi tamamen sessizdir. Pil, adaptör gerektirmeyen bu cihaz telefon hattından beslenir''.Yeni hazırlanan TCK taslağında, gizli dinlemenin cezası ile ilgili iki ay ile altı ay arasında bir hapsi cezası öngörülüyor. Taslağın 190. maddesinde gizli dinleme konusu yaptırıma bağlanıyor.

NASIL KORUNMAK GEREK
Osmanlı imp. Döneminde dinlemeye karşı her dada bir çeşme bulunur böylece seslerin dinlenmesi perdelenerek engellenmeye çalışılırdı. Şimdi ise elektronik parazitler ve duvarlar yapılarak bunlar engellenmeye çalışılıyor. Elektromanyetik güvenlik, bir bilgisayarın, veya herhangi bir elektrik/elektronik aygıtın çalışması esnasında yaydığı elektromanyetik ışınımların üçüncü bir kişi tarafından alınmasını engellemek olarak ta adlandırmak mümkün. Elektromanyetik güvenlik yöntemleri şunlardır:
*Kullanılan aletlerin açık verici dalgaları yaymasını zırhlama, filtreleme gibi yöntemlerle engellemek
*Yayılan dalgalara gürültü ekleyerek anlaşılmaz kılmak, veya aletlerin çalışma temelini değiştirerek yayılan işaretleri işlenen bilgiden arındırmak
Birinci yöntemde ya doğrudan kullanılan elektronik malzemeler zırhlanır ve giriş/çıkışları filtrelenir veya zırhlı olması gerekmeyen aletler zırhlı odalarda kullanılır. Askeri ve diplomatik uygulamalarda genellikle ikinci yöntem kullanılır. Zırhlanacak odalar tamamen iletken bir maddeyle kaplanarak elektromanyetik yayılımları durdurucu bir kafes oluşturulur. Odaların havalandırma girişlerine dalga kırıcı yansıtıcılar konur. Elektrik şebekesine olan bağlantılar açık verici işaretlerin bulunabileceği frekansları kesen filtreler aracılığıyla yapılır. Bu tip odalar genellikle ses yalıtımına da tabi tutulur. Elektromanyetik güvenlik TEMPEST güvenliği (Emission Security) olarak da bilinmektedir.


TBMM’de kurulan telekulak komisyonu raporundan böcekler ve dinleme üzerinde araştırma yapılarak kamuoyuna bilgi verilmişti. Raporda konu hakkında şunlar aktarılıyordu.
*Telekom’da 19.900.000 adet sabit telefon işletilmekte.
*2001 yılında 14.511 adet dinleme ile ilgili bağlantı yapılmıştır.
*Cep telefonları için güven ortamının olduğu söylenemez
*GSM telefonları aynı zamanda mikrofon görevi de yapabilir. Uygun bir donanımla telefon hattının kullanımı dışında cep telefonundan alıcı gibi de faydalanarak ses kaydı alınabilir.
*Telekom santrallerde sağladığı güvenliği telefon kutularında veya binalara döşenen kablolarda sağlamamız mümkün değildir.

http://www.ufukotesi.com/yazigoster.asp?yazi_no=20031018

 

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.