EMR Ölçüm ve EMR Koruma ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler


EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

EMR ÖLÇÜM

  EMR Ölçüm Hizmeti
  EMR Ölçüm Cihaz Kiralama Hizmeti
  EMR Ölçüm Cihazı Satın Alma
  Baz istasyonu Ölçümü
  Baz istasyonu Ölçümü
  Yüksek Gerilim Hattı Ölçümü
  Manyetik Alan Ölçümü
  Elektrik Alanı Ölçümü
  Elektromanyetik Alan Ölçümü
  BTK Onaylı EMR Ölçüm Hizmeti
  BTK Sertifikalı EMR Ölçüm Hizmeti
  Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü
  Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü
  İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü
  TV, Radyo Verici Radyasyon Ölçüm Hizmeti
  Spectrum Analizörü Ölçüm Hizmeti
  Server Odaları EMR Ölçüm Hizmeti
  Fabrika, İşyeri EMR Ölçüm Hizmeti
  Makine EMR Ölçüm Hizmeti
  TURKAK Akredite EMR Ölçüm Hizmeti
  Elektromanyetik Radyasyon Seviyesi Ölçümü
  Elektriksel Alan Ölçüm Hizmeti
  Böcek Casus Dedektörle Tespit
  Dinleme Cihazı ve Analog Verici Bulma
  İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için
Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü
  TS EN 50413 ÖLÇÜMÜ
  TS EN ISO IEC 17020 Ölçümü
  TS EN ISO IEC 17025 Ölçümü
  TS EN EN 1127-1 (Patlayıcı ortamlar - Patlamayı önleme ve korunma) Ölçümü
 

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü

Elektromanyetik Radyasyon EMR/EMF/EMI Ölçümü

 • Çevrenizde yada binanızda Baz istasyonumu var?

 • Evinizin yakınından Yüksek Gerilim hattı mı geçiyor?

 • TV vericilerine yakın mesafede misiniz?

 • Evinizde elektromanyetik radyasyon yayan ne kadar kaynak var biliyormusunuz?

 • Elektromanyetik radyasyonun zararlarını öğrenmek istiyormusunuz?

 • Çocuklarınız ve geleceğiniz açısından ne kadar zararlı teknolojik ürünler kullandığınızı bilmek istermisiniz?

 • Uyku alanlarınız ne kadar önemli olduğunu ve sağlıklılığını biliyor musunuz?

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü , Elektromanyetik Radyasyon Kirlilik Ölçümünü neden yaptırmalısınız?

Ölçüm sonucuna göre doğru yönlendirmeyle;

Evlerde, fabrikalarda, hastahanelerde ve ağır sanayide kullanılan makinalarda, biomedikal cihazlarda, ofislerde ve elektronik cihazların bulundugu her alanda radyasyonun nekadar zararlı oldugunu bilmek ve korunma yollarını, çözüm önerilerini öğrenmek istiyorsanız bizi arayın ; Bulunduğunuz ortamın güvenliğini Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü yaparak size raporlayalım. Ölçüm sonrasında Türkiye de belirlenmiş sınır değerlerin üzerinde bölgeler bulunursa bu konuda hukuki danışmanlık yapabilmekteyiz. Nitekim gorulen değerler Türkiye de belirlenmiş sınır değerlerin altında ancak Avrupada ve önde gelen sağlık kuruluşları tarafından belirlenmiş değerlerin üzerindeyse bu konuda da neler yapılabilir, hangi yollarla çözüm sağlanabilir, elektromanyetik radyasyonun etkilerinden nasıl korunabilirsiniz bunuda yazılı olarak sunabilmekteyiz.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Elektrik, Manyetik ve Elektromanyetik Alan Kirlilik

Ölçüm İncelemesi Nasıl Yapılır ?

1.   EMR Ölçümü işinin Tanımı

 • İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon Kaynakları ölçüm işinin yapılması.

 • Talep edilen yerlerde birer noktada Alçak Frekans ve Yüksek Frekans kaynaklı alan ölçümlerinin yapılarak bu ölçüm sonuçlarına göre olası sağlık etkilerinden korunmak için yaşam ve çalışma alanlarında mevcut İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon Kaynakları Alçak Frekans ve Yüksek Frekans alanlarının etkilerini önleyecek yöntemlerin raporlandırılması

Elektromanyetik , Elektrik ve Manyetik Alan Ölçüm, İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü ve Danışmanlık Bilgilendirme Hizmetine ait Yapılacak İşlemler

 • Ölçüm yapılacak alanda varsa cihazların vb. yerlerin ayrı ayrı sınıflandırılarak Elektromanyetik, Elektrik ve Manyetik Alanların ayrı ayrı ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespiti ( Yüksek ve Alçak  Frekans Ölçümü Bant Genişliği: 1 Hz – 2.7 GHz)

 • Tüm bölge haritalarının çizilmesi (Kroki çizimi ve Güvenlik Bölgeleri, kroki üzerinde ölçüm değerlerinin belirtilmesi)

 • Referans değerlere ait tablo karşılaştırılması. Alçak ve yüksek frekans ile ilgili yasal düzenlemeler ve sınır değerlerin belirtilmesi (Uluslararası Maruziyet Limitleri ve Türkiye’deki Yasal Maruziyet Limitleri ).

 • Ölçüm Sonuçlarına göre değerlendirmelerin yapılması. Dış etkenlerden (Trafo, 2G-3G GSM baz istasyonu, wifi ve benzeri diğer elektromanyetik alan yayan cihazlar) gelen sözkonusu bölge içerisindeki maruziyetin tespit edilmesi, maruziyet var ise çözüm önerileri sunulması ve referans değerlere göre değerlendirilmesi.

 • Numune materyallerle zararlı bulunan bölgelerin bulunması halinde bu bölgelerde koruma ve kalkanlama yapılıp yapılamayacağı hakkında bilgiler verilmesi.

2.   Teslim Edilecek Materyaller

 • Ölçüm Cihazları Bilgisi ve Ölçüm cihazından alınan değerler ile bölgelerin haritalandırılmış detaylı bilgilendirme dökümanları (basılı kitap halinde ortalama 20-25 sayfa),

 • Elektrik Alanı, Elektromanyetik Alan  ve Manyetik alanlar hakkında yazılmış Dünya standartları baz alınarak bölgelerin raporlarla yazılmış açıklamları,

 • Ölçüm sonuçlarına göre koruma gerektiren yerlerde uygulanacak işlemlerin detaylı fiyat ve uygulama raporları (fizibilite çalışması),

 • Materyaller ölçümlerin yapıldığı tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde elektronik olarak ve yazılı döküman ile(kitap halinde) teslim edilecektir.

Elektromanyetik radyasyon ölçümü
 
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü hizmeti veren firma non iyonizan elektromanyetik radyasyon maruziyetini ölçer ve sizlere konu hakkında danışmanlık hizmeti verir.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü İç Mekan EMR Ölçümü Nasıl Yapılır?
 

Doğru bir İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü EMR ( ElektroManyetik Radyasyon) ölçümü için, ölçüm esnasında bazı önemli kriterler yerine getirilmelidir.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü ; RF (radyo frekansı) ve/veya ELF ( çok düşük frekans ) maruziyeti eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılmalıdır.
 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü BTK tarafından kabul edilen, geçerli marka ve geçerli kalibrasyon sertifikalı profesyonel elektromanyetik radyasyon ölçüm İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü cihazı veya muadil bir İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü cihazı kullanılmalıdır.
 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Ölçümünün türüne göre, normal tripod veya ahşap tripod ( yalıtkan malzemeden imal edilmiş tripod) kullanılmalıdır.
 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Ölçüm sonuçları ICNIRP (İyonize Olmayan Radyasyondan. Korunma Komisyonu)’nun belirttiği limit değerleri ile yetinmemeli  ICNIRP'in yanı sıra Almanya, İsviçre, Amerika, İtalya Hollanda ve benzeri sağlık için zararlı zararsız birimler belirleyen dünyanın önde gelen kuruluşları ile kıyaslanarak yorumlanmalıdır.
 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Ölçüm sonuçlarına göre koruma gerektiren yerlerde uygulanacak işlemlerin detaylı fiyat ve uygulama raporları (fizibilite çalışması) hazırlanmalıdır.
 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Ölçüm sonuçlarına göre limit aşan bölgelerde hukuki kararlar alınması için daha önce çıkan emsal mahkeme kararları ile doğru danışmanlık yapılması gerekmektedir.
 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Ölçüm sonuçlarına göre yasal düzenlemeler ve sınır değerlerin doğru yorumlayabilen uluslararası sertifikalı personel tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Ölçüm sonuçlarına göre tanımladığı limitlerin üstünde ya da yakınında değerler ölçülmesi halinde spektrum analizörü ile frekans frekans ayrıştırarak, elektromanyetik kirliliğinin kaynağı tespit edilmektedir


NEDEN İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü RADYASYON ÖLÇÜMÜ YAPTIRMALIYIM?

Elektromanyetik Radyasyon Kaynakları ve İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Elektromanyetik Kirlilik .

Elektro manyetik kirlilik günlük hayat içerisinde çevremizde mevcut olan elektro manyetik dalgaların
yoğunluğu ile olusan bir kirlilik olarak kabul edilmektedir. Elektro manyetik kirlilik olarak tanımlanan bu
çevrenin olusmasının nedenleri;

TV ve radyo yayınları: AM, FM, TV

İletisim yayınları: Telekom, uydu, GPS, radar

Elektrik dağıtımı: elektrik iletim hatları, elektrikli trenler

Yüksek gerilim hatları

Yüksek frekanslı endüstriyel, medikal, arastırma cihazları: X-Ray, ısıtıcılar

İnsan sinir sistemi 500.000 km uzunluğu, 25 Milyar sinir hücresi ile dev bir elektriksel donanıma sahip muazzam bir elektronik sistemdir. Bedeni fonsiyonların hepsi 1-250 µV arası çok küçük gerilimli elektrik uyarıları ile devam eder. Elektromanyetik alanın dışarıdan bu hassas sisteme tesir etmesi durumunda, tabii sirkülasyon etkilenebilir.

Hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanmakta olduğumuz elektrikli ve elektronik aygıtların vücudumuz üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu değisik çevrelerce dile getirilmektedir. AC motorlar, dijital bilgisayarlar, hesap makineleri, yazıcılar, modemler, dijital devreler, cep telefonları ve yüksek gerilim hatları gibi birçok aygıt ve tesisatın neden olduğu elektrik ve elektromanyetik alanların insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayacak yani kalkanlama etkisi olan tekstil yüzeylerine olan ihtiyaç artmaktadır. Dünya sağlık örgütü WHO verilerine göre evlerde kullanılan bazı elektrikli alet ve elektronik cihazların neden olduğu elektrik alan siddetleri Tablo 1 ‘de verilmektedir. Elektrik iletim hatlarının hemen altında (10kV/m) gibi yüksek değerlere ulasan elektrik alan siddeti evsel kullanım cihazları için 30 cm mesafede çok daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. Asağıdaki tablo dikkate alındığında günlük hayatta çevremizde bulunan pek çok cihazın sağlığımız üzerinde tehdit olusturduğu görülmektedir..

Bu ihtiyaca yönelik olarak,elektromanyetik radyasyon konusunda uzmanlaşmış firmamız insan yaşam alanlarındaki elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümü, değerlendirilmesi ve alınması gereken önlemlerle ilgili olarak hizmet vermektedir.

İyonize olmayan elektromanyetik radyasyon insan maruziyeti konusunda uluslararası eğitimler almış uzmanlarımız,  İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü ve yaşam alanlarındaki elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümünü, nasıl daha az maruz kalınabileceğine dair danışmanlık hizmeti verebilecek niteliktedir.

Elektromanyetik radyasyon/ Elektromanyetik alan şiddeti İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü zararlarını önleme konusunda dünya lideri olan YSHIELD Almanya’daki merkezinde akademisyenlerden teorik ve pratik eğitimler almış olan uzmanlarımız, broadband (geniş bant) ölçümlerinde profesyonel İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü emf ölçüm cihazları ve spektrum analiizörleri olan SPECTRAN, GIGAHERTZ, TENMARS ve Wavecontrol gibi markaları kullanmaktadırlar.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü konusunda ICNIRP ve BTK’nın tanımladığı limitlerin üstünde ya da yakınında değerler ölçülmesi halinde spektrum analizörü ile frekans
frekans ayrıştırarak, elektromanyetik kirliliğinin kaynağı tespit edilmektedir.    

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü EMR Ölçümü Nedir? İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü EMR Ölçümü Nasıl Yapılır? İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü hakkında bilgiler.

Elektromanyetik Radyasyon (EMR) Nedir ve Elektromanyetik Radyasyon Nasıl Ölçülür?


EMR (Electromagnetic Radiation):  Elektrik enerjisi ile çalışan tüm cihazlar, etraflarında elektromanyetik alan şiddeti oluştururlar. Örneğin: gsm baz istasyonlarının antenleri, cep telefonları, tv/radyo vericileri, televizyonlar, bilgisayarlar, elektrikli ev eşyaları, enerji nakil hatları vs. hepsi belirli ölçülerde elektromanyetik alan şiddeti yayarlar buyuzden İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yapılması gerekmektedir.

Elektromanyetik Alan Şiddeti (Elektromanyetik Radyasyon) denince daha çok akla, gsm baz istasyonları gelmektedir. BTK, rutin olarak 6 ayda bir mevcut baz istasyonlarının elektromanyetik alan şiddeti ölçümünü yetkilendirdiği taşeron firmalara yaptırmaktadır. Ancak bu raporlar çok sınırlı bilgilere ve halkın anlayamayacagı bilgileri içerir. Piyasada bu ölçümlere "İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü EMR ölçümü" denmektedir.

YÜKSEK FREKANS BAZ İSTASYONU İLE İLGİLİ ÖLCÜMLER

"EMR (Elektromanyetik Alan Şiddeti/Elektromanyetik Radyasyon) Ölçümü"

Ayrıca, baz istasyonu antenindeki en ufak bir değişiklikte, tilt değişikliği, yön değişikliği ya da anten tipi değişikliği durumunda da 6 ayı beklemeden tekrar EMR ölçümü talep etmektedir.

Yeni bir baz istasyonu kurulurken de öncesinde montaj taşeronları tarafından TSS/TK dosyaları hazırlanır. TK dosyası, yeni baz istasyonu kurulacak bölgenin krokisi, en yakın insan yaşam alanı, baz istasyonun anten yönleri, açıları, anten tipleri gibi bilgilerden oluşur. Bu bilgiler ışığında baz istasyonuna en yakın insan yaşam alanındaki elektromanyetik alan şiddeti değeri teorik olarak hesaplanır.

Formüller sonucunda güvenlik mesafesi bulunur. Baz istasyonuna en yakın insan yaşam alanı eğer tespit edilen güvenlik mesafesinden uzaktaysa, baz istasyonu elektromanyetik alan şiddeti açısından sorunsuz demektir.

TK dosyası BTK'nın onayına sunulur ve BTK, baz istasyonunun konumunu, anten tipi, güvenlik mesafesi gibi parametreleri inceler. En yakın yaşam alanı için formül ile bulunan elektromanyetik alan şiddeti değeri ülkemiz için limit değer olan 10 V/m'den düşük ise baz istasyonu için geçici güvenlik sertifikası onayı kurumca verilir.

Böylelikle, baz istasyonu montaj sonrası RF sinyali basmaya yani çalışmaya başlar. İlk çalışmaya başlamasının ardından kalıcı güvenlik sertifikası için EMR ölçüm cihaz ile sahaya yetkili firma gelir ve bu kez teorik değil pratikte ölçüm yapılır. Tekrar değer 10 V/m'nin altında ise kalıcı güvenlik sertifikası baz istasyonuna verilir.

Bundan sonraki süreçte bu baz istasyonu, 6 ayda bir rutin olarak ölçülür.

BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu)'nın EMR (Elektromanyetik Alan Şiddeti) ölçümüne ilişkin mevzuat ve yönetmeliğini okumak ve indirmek için buraya tıklayınız.


BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu)'nın "Elektronik haberleşme cihazlarından kaynaklanan elektromanyetik alan şiddetinin uluslararası standartlara göre maruziyet limit değerlerinin belirlenmesi, kontrolü ve denetimi hakkında yönetmelik", 

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü için eğer firmanıza EMR Ölçüm yetkisi almak istiyorsanız, BTK'nın aşağıda belirtilen mevzuatındaki üçüncü bölümü inceleyiniz.

"Ölçüm yapmaya yetkili kuruluşlar", "Ölçümde kullanılacak cihazlar ve teknik özellikleri", "Ölçüm yapacak personelin nitelikleri","Ölçüm yetki belgesi müracaatı"


İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Nasıl Yapılır?

Ölçümü yapılacak olan bölgede en yakın yaşam alanlarına EMR cihazı ile gidilir.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü  tek noktada 2-6 dakikalık standart ölçümler ile yapılır.

BTK ölçümleri için sadece baz istasyonlarındabir antenin karşısında 6 dakikalık ölçüm yapılır. BTK için ortalama değer önemlidir. Bu 6 dakikalık standart ölçümün ortalama değeri not edilir ve BTK'ya raporlanır.


"İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü , EMR Ölçümü, Baz istasyonu elektromanyetik radyasyon seviyesi ölçümü için doğru yer seçimi"

EMR Ölçümü, EMF Ölçümü, Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü, Baz istasyonu radyasyon ölçümü, EM Alan Şiddet Ölçümü, Elektromanyetik Kirlilik , Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü - Baz İstasyonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyonun ölçümü, EMR, EMF, EMA (Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü) ve İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü hakkında bilgiler.

Cep telefonları, saç kurutma makinaları, bilgisayarlar, televizyonlar, mikrodalga fırınlar, buzdolapları vb. elektrik enerjisi ile çalışan herşey etrafına elektromanyetik radyasyon (electromagnetic radiation) yayarlar. 

Elektromanyetik radyasyon konusunda en sabıkalı unsur olarak baz istasyonları biliniyor. Ancak yapılan ölçümler başka kaynaklarında elektromanyetik radyasyonu daha fazla olduğunu gösteriyor.

Ülkemizde BTK ( Bilgi Tekonolojileri Kurumu) tarafından Turkcell, Vodafone ve Avea'nın tüm baz istasyonların elektromanyetik radyasyon seviyesi açısından denetlenmektedir. Bu ölçümün adı EMR (Electromagnetic Radiation / Elektromanyetik Alan Şiddeti) ölçümü olarak adlandırılır.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Elektromanyetik Radyasyon ( EMR ve EMF ) Nedir? Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü için EMR Koruma  tarafından hazırlanmış olan bu sayfada: İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü ,EMR Ölçümü, EMF Ölçümü, EMR Cihazı, Broadband ölçüm, BTK onaylı Emr Cihazları, yönetmelik, mevzuat gibi konularda bilgi vermek için düzenlenmiştir.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü dışında Evinizin, ofinizin, iş yerinizin, okulunuzun, yakınlarında baz istasyonu, yüksek gerilim hattı, trafo gibi elektromanyetik radyasyon oluşturan kaynaklar varsa, elektromanyetik alan şiddet ölçümü yaptırabilirsiniz.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü ve Seviyesi Ölçümü ve Danışmanlık Hizmeti

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü haricinde Baz istasyonları, tv ve radyo sinyal vericileri, kablosuz ağlar (wifi), yüksek gerilim hatları (enerji nakil hatları), trafolar elektromanyetik alan şiddeti oluştururlar. Ev (konut), iş yeri, ofis, üretim tesisleri (fabrikalar), IT ( server ) odaları gibi alanlardaki toplam elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümünü gerçekleştiren firmamızın iletişim bilgileri şu şekildedir:

Elektrik Kablolarına Yakın Konumdakı Yaşam Alanları ve Elektromanyetik Alan Ölçümü.

Elektrik Kablolarına / Elektrik Nakil Hatlarına Yakın Konumdaki Yaşam Alanları

Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz gibi enerji nakil hatlarına çok yakın pozisyonda olan yaşam alanları / evler şehirlerimizde sıklıkla karşımıza çıkabiliyor.

Firmamız, bu tür elektromanyetik alan konusunda riskli alanlarda İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü gerçekleştirmektedir. Böylelikle, eğer ICNIRP limitlerinin üstünde bir seviye tespit edilirse tedbirler önerilmektedir.

"Elektrik kablolarına yakın yaşam alanlarındaki elektromanyetik alan tehlikesi"


Çalışma Ortamında İyonlaştırıcı Olmayan İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü.

Çalışma Ortamında Elektromanyetik Radyasyon İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü .

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 20.08.2013 tarihli ve 28741sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK”te aşağıdaki oldukça önemlidir.

Madde 4 /f:
İş hijyeni ölçüm, test ve analizi: Çalışma ortamında bulunan, çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek her türlü fiziksel (gürültü, titreşim, aydınlatma, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon, vb.), kimyasal (toz, gaz, buhar vb.) ve biyolojik, (virüs, bakteri, mantar, vb.) etkenlerin nicelik ve nitelik tayininin yapılmasını işverenlere zorunlu kılar.

Bu kapsamda, firmamız iş yerlerinde
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü seviyesi ölçümü yapmaktadır.
 

"Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü"

Fabrika Ortamında İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü

Üretim / fabrika ortamındaki cihazların oluşturduğu elektriksel ve manyetik alan etkisini tespit etmek için firmamız profesyonel İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü  gerçekleştirmektedir. İSG ( iş güvenliği ve işçi sağlığı ) yönetmelikleri uyarınca işverenler, çalışanların çalışma ortamında maruz kaldıkları elektromanyetik radyasyon seviyesini kontrol altına almak zorundadırlar. Bu konuda güvenle İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yaptırabilirsiniz.

"Fabrika ortamında
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü sonucu çözüm önerileri"

İSG - Elektromanyetik alan ölçümü

İSG kapsamında elektromanyetik alan ölçümü

Çalışan sağlığı ve iş güvenliği açısından maruz kalınan elektromanyetik alan şiddeti ( elektromanyetik radyasyon seviyesi ) ölçümü yapılması ve azaltıcı önlemler alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda firmamız, BTK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)'ndan ölçüm yetki belgeli uzmanları ile iş yerlerinde İSG denetimi için ölçümler gerçekleştirmektedir. Çevrede yer alan baz istasyonları, elektrik enerjisi nakil kabloları, trafolar, ofis içinde yer alan elektronik cihazlar, IT odalarındaki serverlar, kablosuz ağlar vb. kaynakların neden olduğu elektromanyetik alan şiddetinin ölçümünü aşağıdaki fotoğraflarda yer aldığı gibi gerçekleştiriyoruz.

"Elektromanyetik alanlar her yerde, sizde İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yaptırın"

Baz istasyonları, televizyon ve radyo vericileri, trafolar, enerji nakil hatları civarındaki konutlar, okullar, hastaneler, ofisler ve sanayi tesisleri elektromanyetik alan şiddeti açısından risk altındadır.

Bu tür riskli alanlarda maruz kalınan elektromanyetik alan şiddetinin ( elektromanyetik radyasyonun )
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü seviyesi olçütürülmeli ve azaltıcı tedbirler alınmalıdır.

Firmamız, BTK'dan ölçüm yetki belgeli uzmanları tavsiyesi ile elektromanyetik alan şiddeti ölçümleri gerçekleştirmektedir.


İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Elektromanyetik Alan Kirliliği Ölçümü

Elektromanyetik alan şiddeti üreten kaynakların; örneğin: gsm baz istasyonu, tv ve radyo vericilerinin, wifi (wireless) ağların, yüksek gerilim hatlarının yaydığı elektromanyetik radyasyonunu ölçülebilir.


"
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü"

Böylelikle, istenilen bir mekanın ya da şehrin elektromanyetik alan kirliliği bir harita üzerine aktarılabilinir.İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü elektromanyetik Radyasyon Ölçümü Yapıyoruz.

Trafoların elektromanyetik alan şiddeti ölçümü (elektromanyetik radyasyon ölçümü) İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü gerçekleştirilir.

Gsm Baz istasyonlarının (Turkcell, Vodafone, Avea) elektromanyetik radyasyonlarının ölçümü ve raporlanması hizmeti İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü verilir.

Enerji nakil hatlarının (Yüksek gerilim hatlarının) elektriksel ve manyetik alan ölçümü
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yapılır.

Sağlık Sektöründe, Hastanelerde elektromanyetik kirlilik (EMR) ölçümü ve raporlandırma hizmeti
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü verilir.

İş Merkezlerinde ve ofislerde elektromanyetik radyasyon ölçümü ve elektromanyetik kirlilik ölçümü
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü gerçekleştirilir.

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından elektromanyetik kirlilik ölçümü
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yapılır.

Fabrikalarda, üretim tesislerinde, sanayi bölgelerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından elektromanyetik ortam güvenliği ölçümü
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yapılır.

Evlerde, yaşam alanlarında elektrikli cihazlardan yayılan elektromanyetik radyasyon ölçümü
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yapılır.

Okullarda, eğitim kurumlarında elektromanyetik radyasyon ölçümü
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü gerçekleştirilir.

Belediyelere, sorumluluk alanlarında kurulan baz istasyonları, yüksek gerilim hatları için elektromanyetik radyasyon ölçüm ve kontrol hizmeti
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü verilir.

1Hz'den 6 GHz'e kadar frekans bandına sahip EMR cihazları ile elektromanyetik radyasyon ölçümü ve
İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü yapılır. Dünyanın önde gelen ülkeleri , ICNIRP ve BTK’nın limit değerlerine göre sonuçlar yorumlanır ve raporlanır.
 

Firmamız ,İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü ve Elektromanyetik radyasyon ölçümü yapan firmalar arasında liderdir.

Referanslarımızı görmek için tıklayınız.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü ve Radyasyon Ölçümü
Baz istasyonu radyasyon ölçümü, elektromanyetik radyasyon ölçümü, elektromanyetik alan şiddeti ölçüm cihazı, emr ölçümü, emf ölçümü, yüksek gerilim hattı manyetik alan ölçümü, elektriksel alan ölçümü, trafo ölçümü, broadband radyasyon ölçümü, düşük frekans radyasyon ölçümü, 50 hertz frekans kaynaklı elektromanyetik radyasyon ölçümü, spektrum analizörü, spektrum ayrıştırma, vodafone, avea, turkcell baz istasyonları, okmeydanı, çamlıca, kınalıada tv/radyo vericileri radyasyon ölçümü, ve İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü hakkında bizden destek alabilirsiniz.

İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Seviyesi Ölçümü ve Danışmanlık Hizmeti

Baz istasyonları, tv ve radyo sinyal vericileri, kablosuz ağlar (wifi), yüksek gerilim hatları (enerji nakil hatları), İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü , trafolar elektromanyetik alan şiddeti oluştururlar. Ev (konut), iş yeri, ofis, üretim tesisleri (fabrikalar), IT ( server ) odaları gibi alanlardaki toplam elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümünü gerçekleştiren firmamızın iletişim bilgileri için tıklayınız.


Tehlikenin farkında mısınız?

Evlerde Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü

Evlerin yakınında konumlanmış enerji nakil hatları, baz istasyonları olabilmektedir. Firmamız, elektromanyetik radyasyon açısından güvende olup olunmadığının tespitini gerçekleştirmektedir. Konusunda en profesyonel cihazlarla profesyonel emr cihazları ile ortamdaki elektromanyetik radyasyon seviyesini ölçerek ICNIRIP limit değerleri ile kıyaslıyoruz. Siz de ölçüm yaptırmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

Elektromanyetik Radyasyon EMR Ölçüm Hizmetlerimiz ;

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Elektromanyetik Radyasyon Alçak ve Yüksek frekans kaynakları için ayrı ayrı ölçümler.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Server Bilgisayarlarının bulunduğu odada (Data Center) yapılacak Elektromanyetik Alan ve Radyasyon Ölçümü, UPS alanında bulunan elektrik alanının ölçümü zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Fabrikalarda bulunan teknik elektronik ekipman ve makinalarına yapılacak Elektromanyetik Alan ve Radyasyon ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü UPS kablolarının geçtiği kablo tavalarının altındaki bölgelerde bulunan elektrik alanının ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Ofis teknik elektronik ekipmanlarına yapılacak Elektromanyetik Alan ve Radyasyon ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Dış etkenlerden (2G,3G, wifi ve diğer elektromanyetik alan yayan cihazlar vs) gelen sözkonusu bina içerisinde bir maruziyet varmı tespit edilmesi Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü ve çözüm önerileri sunulması.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü Tüm bölgeler için Elektromanyetik Radyasyon ölçüm raporu hazırlanması ve raporda sınır değerler ile alanlardan Elektromanyetik Radyasyondan korunma yolları hakkında çözüm önerileri ve danışmanlık hizmeti verilmesi.

 • İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektromanyetik Radyasyon Olçümü İstenirse EMC EMR kalkanlamasının projelendirilmesi.

Elektromanyetik radyasyon dan ve baz istasyonlarından korunmak artık çok kolay, pratik hemde ulaşılabilir.

Elektromanyetik radyasyon ürünlerimiz sayesinde artık size zarar vermeyecek baz istasyonu ve elektromanyetik cihazlarla güvenle yaşamınızı sürdürebileceksiniz.

Gelin sizde elektromanyetik radyasyon ürünlerimizle elektromanyetik radyasyona karşı tüm ailenizi güvence altına alın. Elektromanyetik radyasyona dur deyin.

 

ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM ŞARTNAMESİ

1.            ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM KONUSU

1.1.       Bölge dahilinde iyonlaştırıcı olmayan elektromanyetik alan ölçümü

2.           ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM İŞİNİN KAPSAMI

2.1.         Ek-1 listede verilmiş noktalarda güncel yönetmelik ve standatlara göre iyonlaştırıcı olmayan elektromanyetik alan ölçümü,yapılan ölçümlerin değerlendirilmesi ve raporlanması

 3.            ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM İŞİNE AİT GENEL HÜKÜMLER

3.1.         Ölçüm Ek listedeki belirlenen potansiyel tehlikeli noktalarda yapılacaktır.

3.2.         Ölçümlere, firma noktaları göstermek için refakatçi temin edecektir.

3.3.         Yapılacak ölçümlerin değerlendirilmesinde güncel yönetmelik(Çevre ve Orman Bakanlığından: İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyonun Olumsuz Etkilerinden Çevre ve Halkın Sağlığının Korunmasına Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Yönetmelik; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan : Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi,Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik ve standartlar(ICNIRP Guidelines-ICNIRP Klavuzu) kullanılacaktır

3.4.         Ölçüm raporu 1 set basılı kopya ve 1 set elektronik ortamda (e-mail ile) firmaya teslim edilecektir.

3.5.         Ölçümlerde kullanılan cihaz/cihazların teknik döküman ve kalibrasyon belgeleri rapor ekinde ibraz edilecektir.

3.6.         Raporda: ölçüm sonuçları,baz alınan yönetmelik ve standartlar;ölçümde kullanılan cihazların kalibrasyon raporları,baz alınan yönetmelik ve standartlardaki limit değerler,ölçüm sonuçlarıyla ilgili yorum,öneri ve tavsiyeler bulunacaktır.Limit değerleri aşan ölçüm değerleri farkedilebilir şekilde işaretlenip belirtilecektir.

 

EMR Ölçüm ve Başvuru Dosyası (TK Dosyası) Hazırlama 

(100 kHz-60 GHz frekans bandında çalışan cihazlar için)

EMF ölçümleri

 • EMF ölçümünün yapılması,
   

 • EK-A belgesinin düzenlenmesi ve onaylanması,

TK Dosya Hazırlama

 • Müracaat Yazısı,
   

 • Kapak Sayfası,
   

 • Sabit Telekomünikasyon Cihazı Müracaat Değerlendirme Formu (EK-B),
   

 • Güvenlik Mesafesi Hesap Tablosu ( EK-D )
   

 • Teknik çizimler,
   

 • Fotoğraflı detaylar,
   

 • Sahada röleve alınması,
   

 • TK Sunumu hazırlama( Power Point halinde )

Yetkili kuruluşlar , gerekli personel ve donanım yeterliliklerini yerine getirerek Telekomünikasyon Kurumu tarafından 10kHz-60GHz frekans bandında çalışan Sabit Telekomünikasyon Cihazları Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü (EMR) için yetkili kuruluş olarak tanımlanmaktadır. Bu yetki belgesi ile Yetkili kuruluşlar'in tüm TV-Radyo-Telsiz-GSM istasyonlarının yaydıkları elektromanyetik alan şiddetini ölçme yeterliliği belgelenmektedir. Yetkili kuruluşlar EMR bölümü saha planlanması, kurulması ve revizyon yapılması aşamalarında gerekli bilgi temini ve Telekomünikasyon Kurumuna başvuru dosyası hazırlanması hizmetlerini sağlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'nin önde gelen Radyo ve TV kurumlarının vericilerine ait ölçümler ve Turkcell, Avea ve Vodafone operatörlerin GSM baz istasyonlarına ait ölçümler Türkiye'nin dört bir yanına gerçekleştirilmektedir. Yapılan ölçümler sonucu hazırlanan dosyalar, Telekomünikasyon Kurumu onayına sunulmaktadır.   Gsm operatörleri ve diğer kuruluşlar adına gerçekleştirilen EMR ölçümleri halk sağlığını yakından ilgilendirdiği için Şirketimiz tarafından aynı zamanda sosyal sorumluluk olarak da değerlendirilmektedir. Ölçümlerimiz bu doğrultuda azami dikkat ve özenle gerçekleştirilmektedir.

BU ÖLÇÜMLERİN YAPILDIĞI GENEL ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜ ALETLERİ
+ELEKTRİK ALAN PROB (75 MHz-3GHz)
+MANYETİK ALAN PROB (3kHz-3MHz)
+ ELEKTRİK ALAN PROB(27 MHz-60 GHz)
+ELEKTRİK ALAN PROB (100 kHz-3 GHz)
+MANYETİK ALAN PROB (27 MHz-1 GHz)

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.