EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

"EMR Boyalar İçin Kullanılması Gereken Topraklama Setleri"

  Topraklama Nedir
  Setlere Ait Özellikler
  Uygulanması ve Kullanımı
  Neden Topraklama Yapılmalıdır
  Topraklama Talimatnamesi FEB
  Teknik Dökümanlar
  Tavsiyeler
  Sıkça Sorulan Sorular
  Topraklama Ölçümleri Nasıl Yapılır?
Topraklama Nedir
 • Topraklama çok sık duyduğumuz elektrik ile ilgili terimlerden birisidir. Topraklama; Elektrik tesislerinde, evlerde, gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının, olmayan bölümler ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin uygun iletkenlerle toprak kitlesi içerisine yerleştirilmiş bir iletken cisme (elektrot) bağlanmasına topraklama denilmektedir.

 • Elektrikli cihazların herhangi bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı gövdelerinin bir iletkenle toprağa gömülü vaziyetteki "topraklama" sistemine bağlanması yöntemi. Böylece cihazda elektrik kaçağı varsa, dokunduğumuzda elektrik akımı bizim üzerimizden değil, direnci daha az olan toprak hattı üzerinden geçer ve çarpılma tehlikesi ortadan kalkmış olur.

 • Topraklamanın görevini yapabilmesi için cihazın gövdesinden toprağa kadar olan elektriksel direncin yeterince düşük olması gerekir.

 • Topraklama iletkenlerinin direnci önemli bir direnç oluşturmaz. Asıl önemli direnç, toprak içinde gömülü bulunan topraklama iletkenlerinden toprağa geçiş direncidir. Toprağa geçiş direncini azaltabilmek için topraklama elektrotları derine gömülür, uzun tutulur ve iletkenliği daha fazla olan toprak bulunmaya çalışılır. Örnek olarak toprak altında ıslaklığın başladığı noktaya elektrotlar gömülür.

 • Dünyanın kendisinin direnci pratikte sıfır kabul edilebildiği için dünyanın kendisi bir iletken görevi görür ve devreyi tamamlar.

 • Topraklama sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa akacaktır böylece canlıların can güvenliğini sağlanacak ve cihazların zarar görmesini önlemektir.

 • Ayrıca meydana gelebilecek bir hata durumunda oluşacak adım ve dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokacak mertebede olmasını önlemek veya bu tehlikeli gerilimleri tamamen ortadan kaldırmaktır.

 • Topraklama, meydana gelebilecek bu tür bir hata durumunda, insan hayatını güvenceye almak maksadıyla uygulanacak işlemlerden birisidir.


Setlere Ait Özellikler

SET - 1

İç Cephe Uygulamaları İçin

 


-Topraklama Bandı
-Aluminyum
-5cm Genişlik
-0.1mm Kalınlık
-50m Uzunluk

-Bakır Kablo
-Uçları bağlı
-Özel Pabuçlu

-Duvar Plakası
-Aluminyum
-Kablolar için özel girişli
-Özel kapağıyla estetik görüntü

SET - 2

Dış Cephe Uygulamaları İçin

 


-Silikon Yapıştırıcı
-Su sızdırmaz

-Bakır Kablo
-Uçları bağlı
-Özel Pabuçlu

-Duvar Plakası
-Aluminyum
-Kablolar için özel girişli
-Özel kapağıyla estetik görüntü
         

SET - 3

Kumaş ve Kaplama Ürünlerin Uygulamaları İçin

 


-Mıknatıslı Plaka
-Güçlü mıknatıs
-Düz mıknatıs yüzeyi ürünlere zarar vermez

-Bakır Kablo
-Uçları bağlı
-Özel Pabuçlu

-Bakır Kablo
-Uçları bağlı
-Özel Pabuçlu

Diğer

Diğer Topraklama Amaçlı Üretilen Ürünler

 


-Bakır Kablo Çeşitleri
-Uçları bağlı
-Özel Pabuçlu


-80 dB Bant
-Bakır ve Nikel
-2 cm Genişlik
-0.2mm Kalınlık
-10m Uzunluk

-80 dB Bant
-Bakır ve Nikel
-10cm Genişlik
-0.1mm Kalınlık
-1m Uzunluk

-MCL 61 Mumetal Vida Seti
-Bakır
-Özel dişleriyle polyesteri kesip topraklamayı tamamlayan teknik (yanlız MCL 61 için)
-10'ar adet vida, conta pabuç ve dubel

Başa Dön

Uygulanması

İç Cephe Uygulamaları İçin

1.

Topraklama Bandı Şekildeki gibi 4 duvarı ve tavanı birleştirecek şekilde tek parça halinde özenle yapıştırılır.

Dikey gelen bantın prizlere yakın tavandan indirilmesi gerekmektedir.

2.

Prizlere paralel bölgeden gelen bantın çevresinde prizlerle paralel takılacak olan duvar plakası için 4 adet delik delinmelidir.

3.

Delikler delinip dubeller takıldıktan sonra boya işlemine geçilir.

 

4.

Boya uygulaması tamamlanıp tamamen kuruduğundan emin olunduğunda plaka duvara monte edilirek özel pabuç plakaya geçirilir.

(Yetkin Elektrikçi Tarafından yapılması gerekir.)

5.

Mevcut Priz açılarak topraklama kablosuna ek klemens takılarak plakadan gelen kablo bu kablo ile birleştirilir.

(Yetkin Elektrikçi Tarafından yapılması gerekir.)

6.

Boyama işlemi tamamen bitmeden plaka üzeri koruma kapağıyla diğer boyaların temas etmemesi için kapatılır.

Topraklama hazır hale gelmiştir.


Başa Dön

Neden Topraklama Yapılmalıdır ?

 • Yüzeye çivi ya da vida ie birşey asmaya kalktığınızda, Duvarda yaralanma yada çizilme olursa kişisel sağlığınızı statik elektrik ve elektrik şoklarına karşı korumak amaçlı topraklama kesinlikle uygulanmaldır.

 • Topraklama yapılmaz ise yüzey yüksek frekansa karşı koruma sağlamaya devam etmektedir. Fakat alçak frekans elektriksel alanlar yüzeyde birikeceğinden sağılğa etki edebilecek maruziyete sebebiyet verebilmektedir.  Bu maruziyet sonucu oluşabilecek tehlikeler aşağıda belirtilmiştir.

  • Elektriksel alanlar Uluslararası örgütler ve bazı ülkelere ait kurum ve kuruluşların elektrohipersensitivite limit değerlerine göre değerlendirildiğinde yüksek görülür ise statik elektrik oluşturduğu bilinmelidir.

  • İnsan vücudunda birikebilen bu statik elektrik ; herhangibir devreye veya cihaza dokunduğumuzda ani bir biçimde o maddenin üzerine yoğun bir elektron akışı şeklinde hareket edebilmektedir. Bu statik elektriğin insanların derisi üzerinde birikmesi üzerine bir çok deri hastalığı ve sivilce gibi olumsuzluklara neden olabilir.

  • Aynı zamada bu statik enerji binalarda bulunan elektriksel cihazlara ve ve hassas haberleşme sistemlerine de zararlar verebilmektedir.

  • Birçok Avrupa ülkesinde kabul gören FEB Talımatları* dahilinde bütün ürünler topraklanmalıdır.

  Başa Dön

Topraklama Talimatnamesi FEB (functional equipotential bonding)

Kalkanlama materyalleri elektrikl kaynağı ya da elektrik kullanan materyaller değillerdir. Ancak IEV 826-03-03 , IEV 195-06-11 standartlarına göre iletken oldukları kabul edildiğinden DIN VDE 0100-100:2009-06 metodu ile topraklama yapılması gerektigi belirtilmiştir. Tüm elektrikli sistemler statik olarak dengelenmelidir. Bu elektriğin doğasında bulunmaktadır. Bu kurallar çerçevesinde metal kullanılan topraklama ürünleri (yüzeysel alanlarda) mutlaka topraklanmalıdır. (Fonksiyonel potansiyel dengeleme) FEB.

Ayrıca meydana gelebilecek bir hata durumunda oluşacak adım ve dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokacak mertebede olmasını önlemek veya bu tehlikeli gerilimleri tamamen ortadan kaldırmaktır. Topraklama, meydana gelebilecek bu tür bir hata durumunda, insan hayatını güvenceye almak maksadıyla uygulanacak işlemlerden birisidir.

Topraklama Bağlantısına Ait Şema Aşağıdaki Gibidir:

 

 • İzin verilen TN-S, TT ve IT kablolama sistemlerine göre topraklama yapılmalıdır. Topraklama notr kablodan alınmış ve binada çekili değilse hayati riskler taşımaktadır. Bu konuda Elektrikçi uzman görüşü mutlaka alınmalıdır.
 • Kaçak Akım Rölesi (≤ 30 mA) mutlaka uygulamanın yapıldığı dairede olmalıdır. Yoksa takılmalıdır.
 • DIN EN 62305-3 (VDE 185-305-3:2006-10) standartlarına göre yıldırımdan korunma sistemi bulunan binalarda topraklama uygundur.
 • Daire topraklaması ana topraklamaya en az 4 mm² kablo ile bağlı olduğu kontrol edilmelidir..  
 • En az 2,5 mm² kablo topraklama plakası ile priz arasında kullanılmalıdır. Uzman tarafından kontrol edilmelidir.
 • Kablo kanallarının kullanıldıgı materyal metal boru ya da metal kanallar ise bu kanalların topraklamalarının olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Köprü bağlantılar ile topraklama yapılması kesinlikle sakıncalı ve hayati risk taşır. Lutfen uygulamanın ülke ve uluslararası standartlara uygun yapıldığından emin olunuz.
Başa Dön

Teknik Dökümanlar

Kullanım Kılavuzu Technical Data Sheet Katalog Sayfası
Başa Dön
 

Tavsiyeler
 • Topraklama mutlaka yetkili bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır.
 • Daire topraklaması ana topraklamaya en az 4 mm² kablo ile bağlı olduğu kontrol edilmelidir.
 • En az 2,5 mm² kablo topraklama plakası ile priz arasında kullanılmalıdır. Uzman tarafından kontrol edilmelidir.
 • Topraklama notr kablodan alınmış ve binada çekili değilse hayati riskler taşımaktadır. Bu konuda Elektrikçi uzman görüşü mutlaka alınmalıdır.
 • Kaçak Akım Rölesi (≤ 30 mA) mutlaka uygulamanın yapıldığı dairede olmalıdır. Yoksa takılmalıdır.
 • DIN EN 62305-3 (VDE 185-305-3:2006-10) standartlarına göre yıldırımdan korunma sisteminin bulunduğunun teyidi alınmalıdır.
 • Kablo kanallarının kullanıldıgı materyal metal boru ya da metal kanallar ise bu kanalların topraklamalarının olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Köprü bağlantılar ile topraklama yapılması kesinlikle sakıncalı ve hayati risk taşır.
 • Uygulamanın yapılacağı binanın topraklaması her yıl denetlenmeli ve bu topraklama ölçümlerinin uluslararası standartlara uygun olduğu teyid edilmelidir.

  Lutfen uygulamanın ülke ve uluslararası standartlara uygun yapıldığından emin olunuz.

Başa Dön

Sıkça Sorulan Sorular

Topraklama nedir?

Topraklama çok sık duyduğumuz elektrik ile ilgili terimlerden birisidir. Topraklama; Elektrik tesislerinde, evlerde, gerilim altında olmayan bütün tesisat kısımlarının, olmayan bölümler ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin uygun iletkenlerle toprak kitlesi içerisine yerleştirilmiş bir iletken cisme (elektrot) bağlanmasına topraklama denilmektedir.

Topraklamanın amacı nedir?

Topraklama sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa akacaktır böylece canlıların can güvenliğini sağlanacak ve cihazların zarar görmesini önlemektir.

Ayrıca meydana gelebilecek bir hata durumunda oluşacak adım ve dokunma gerilimlerinin insan hayatını tehlikeye sokacak mertebede olmasını önlemek veya bu tehlikeli gerilimleri tamamen ortadan kaldırmaktır.

Topraklama, meydana gelebilecek bu tür bir hata durumunda, insan hayatını güvenceye almak maksadıyla uygulanacak işlemlerden birisidir.

Topraklama çeşitleri nelerdir?

1- Koruma Topraklaması

2- İşletme Topraklaması

3- Fonksiyon Topraklaması

4- Yıldırıma Karşı Topraklama

Evlerde elektrik şebekesinde kaç tür kablo vardır?

1- Nötr Kablosu

2- Faz kablosu

3- Toprak kablosu

Binalarda ki toprak hattı nedir?

Dağıtım şebekelerini besleyen güç trafoları yıldız bağlanarak yıldız noktaları oluşturulur. Bu yıldız noktasından hem nötr ucu çıkar, hem de topraklama levhası ile topraklanır. Binaya genellikle 4 tane elektrik kablosu girer.

Bu kablolardan 3 tanesi faz’dır. Yani üzerinde elektrik vardır. Bir tanesi ise nötr’dür. Bu sisteme tri-faze denir. Bu üç faz hattı binaya eşit bir şekilde dağıtılır. Yani binanın girişindeki ana elektrik kutusuna gelen bu 3 faz hattının her biri ayrı bir kata veya katlara dağıtılır. Nötr hattı ise tek bir tanedir ve tüm katlara gider.

Binanın elektrik sistemini döşeyen elektrikçi binanın dışında toprağa belirli bir büyüklükte bir bakır çubuk veya bakır levha çakar/gömer. Bu bakır çubuğa bağlı bir kabloyu binanın girişindeki faz ve nötr’ün binaya ilk girdiği ana elektrik kutusuna kadar getirir. Bu noktadan itibaren, tüm binaya, tüm dairelere bir faz, bir nötr ve bir de toprak hattı gider. Topraklı prizlerde ortadaki iki delik faz ve nötr’e bağlı iken, dış taraftaki metal çıkıntılar da toprak hattına bağlanır.

Topraklama tesisatı hangi şekillerde yapılır?

1- Çubuk elektrodla topraklama tesisatı

2- Kazayağı biçiminde topraklama tesisatı

3- Levha elektrodu ile topraklama tesisatı

4- Şerit elektrod ile yapılan topraklama tesisatı

5- Metal elektrodlarla topraklama tesisatı

6- Yer altı su boruları ile topraklama tesisat

7- Bina ihata elektrodu ile topraklama tesisatı

 

Topraklama Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Başa Dön

Fiyat Bilgisi


Fiyat bilgisi almak ve sorularınız için lütfen tıklayınız...

Başa Dön
 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.