EMR OLCUM VE EMR KORUMA KALKANLAMA GUVENLIK SISTEMLERI

EMR OLCUMU VE URUNLERI ILE ILGILI HERTURLU BILGIYI BURADAN BULABILIRSINIZ

 
   
 

EMR Koruma - Elektromanyetik Radyasyondan Korunma ve Kalkanlama Boyaları, Kumasları, Cam Filmleri ve Ürünleri

 
 

Alçak Frekans Manyetik Alan Kalkanlama / Ekranlama

EMR Koruma düşük frekanslı manyetik alanları ekranlama / kalkanlama için yeni malzemeler geliştirmiştir. Bu alanlar, yüksek akımların geçtiği kaynaklardan oluşmaktadır. Trafolar, transformatör odaları, yüksek gerilim hatları ve yüksek voltajla çalışan makineler.

İç mekan trafo odalarında koruma yapılabilmektedir. Yüksek gerilim altında yer alan binalarda da özel uygulamalrla manyetik alan saptırılarak mumetal ürünlerle manyetik alandan korunma sağlanmış olur.

Manyetik alanların frekansı genellikle 50/60 Hz'dir.Bu alanda kullanılan malzeler 10 Hz ile 100 KHz arasındaki frekansların manyetik kalkanlama / ekranlaması için uygundur.

Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması Ürünlerimizin avantajları

Uygun maliyetli çözüm
%95'e kadar alan azaltılması
Esnek tasarım ve kolay uygulama
Elektrik alanı ve Yüksek frekansa karşı aynı anda korunma sağlanması
Alçak frekanslı manyetik alanların kalkanlanması ve ekranlanması için esnek ürün çeşitliliğiyle uygulaması oldukça uygundur.

Neden manyetik ekranlama / kalkanlama kullanılmalı?

Manyetik alanlar insan sağlığına karşı ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bilimsel bir araştırma, > 300nT veya 0,003 Gauss ölçülerindeki manyetik alanlara maruz kalmanın lösemi ihtimalini belli ölçüde arttırdığını kanıtlamıştır. Ayrıca, manyetik alanlara maruz kalmayla ilişkili başka birçok semptom da bulunmaktadır, örneğin; başağrıları, depresyon ve uykusuzluk. Bu nedenle, pek çok ülkenin farklı kararları vardır. Bu bilgileri sayfanın sonunda görebilirsiniz. Çalışma alanlarında maruz kalma ölçüsü < 0.5 μT=500 nT ve kamusal alanlarda < 0.1 μT=100nT olmalıdır.

Sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin dışında güçlü manyetik alan, alanın yakın çevresindeki elekronik aletlerin düzenini bozup zarar vermektedir. Ayrıca, manyetik alanlar hastaneler ve laboratuvarlardaki hassas ölçümlerin düzenini bozabilir. Bu nedenle Manyetik kalkanlama cok onemlidir.

Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması Uygulama Alanları
TRAFO odaları (iç veya dış mekan),
Yüksek gerilim hattı altında yada yakınında bulunan yerleşim alanları evler vb binalar,
Enerji santralleri,
Elektronik kartlar, cihazların birbirine etkileşiminin engellenmesi için HDD vb elektronik cihazların içinde kullanılan malzemeler,
Alüminyum erime/üretim tesisleri,
Yüksek voltaj laboratuvarları ve bu konuda çalışan üniversiteler,
Yüksek manyetik alan oluşturan tıbbi, medikal, ve sanayide endüstriyel makineler (yüksek akımlı),
Trafolar kurulduktan sonra bile manyetik ekranlama uygulanabilir. Tüm binalar veya odalardaki bu etkiyi elemek için duvarlara, tavanlara ve zeminlere ekranlama malzemesi uygulanır. Bu, hem insanları hem de elektronik aletleri korur.

Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması Nasıl Yapılır
Uygulama öncesinde keşif çalışması yapılır. Manyetik kaynağın gelen yönü , manyetik alan büyüklüğü ölçülür, Bu değerler rapor edilerek uygulama sonrasında karşılaştırılmak üzere müşteriye teslim edilir. Uygulama teklifi hazırlanır müşteriye sunulur. Kabulun ardından müşteri ile uzlaşılarak Manyetik Alan Kalkanlama Uygulamasına geçilir. Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması yapıldıktan sonra Manyetik Alan Kalkanlama Uygulamasının nekadar geçerli oldugu tekrar ölçüm yapılarak raporlanır ve müşteriye teslim edilir. Bu sayede Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması tamamlanmış olur.

Manyetik alan ölçümleri

Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması Perdeleme/ekranlama kurulmadan önce alan araştırması (manyetik alan gücü ölçümü) yapılır. Yapılan ölçümde Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması ev gibi yerlerde ise müşteriye sunum yapılarak konu açıklanır. Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması sanayi tipli bir uygulama olacak ise bu konuda müşterinin talep ettiği yönde bulunan şikayetler incelenerek detaylı araştırma yapılır. Net Manyetik Alan kaynağı bulunur. Ardından Manyetik Alan Kalkanlama Uygulaması fizibilite çalışması hazırlanır.


Yapılan Uygulamalarda ortalama 700nTesla olarak görülen kaynak 70nTeslaya kadar düşürülmektedir. Çalışmalarda şemsiye ve yansıtma tipli uygulamalarda %90 ortalama kalkanlama performansına ulaşılmaktadır.

Projelerden örnekler
 

1. Mumetal kaplı polyester film ile yüksek gerilim hattından manyetik ve elektrik alan kalkanlanması

2. İç cephe Mumetal saç kaplama

3. Elektronik cihaz ve makineler için özel hazırlanmış Mumetal kutu ve materyaller

Mumetal Nedir?

Mu-metal, yaklaşık % 77 nikel,% 16 demir,% 5,% 2, bakır ve krom ya da molibden oluşan bir nikel-demir alaşımı olup, yüksek manyetik geçirgenliğe etki edebilen materyaldir.

Mu-metal statik veya düşük frekanslı manyetik alanlara karşı koruma için kullanılmaktadır. Adı fizik ve mühendislik formülleri geçirgenliğini temsil Yunan harfi mu (μ) 'dan gelmektedir.

Farklı alaşımları bulunmaktadır. En popüler olan ve en kolay bulunabilen versiyonu C, Si ,Mn, P, Al ,Ni, Mo, Cu ve Fe elementlerinden oluşmaktadır.

Mu-metal sıradan çelikle karşılaştırıldığında 80,000-100,000 defa daha göreli geçirgenlik (koruma) değerlerine sahiptir.

En çok elektronik sektöründe AC manyetik devrelerde kullanılmaktadır.  Mu-metal'in avantajı, daha esnek ve kolayca uygulanabilir bir manyetik kalkan için gerekli olan ince tabakalar (saç) halinde oluşturulabilir ve satılabilir olmasıdır.

 

Alçak Frekans ile İlgili Yasal Düzenlemeler ve Sınır Değerler

Modern yasantımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrik enerjisi, her dogal olayda oldugu gibi çevresindeki canlı ve cansızları olumlu ve olumsuz olarak etkilemektedir. Elektriksel olayların olumsuz etkilerini azaltmak için; WHO (DSÖ, Dünya Saglık Örgütü), ICNIRP ve IEEE gibi birçok uluslar arası kuruluslar tavsiye ve öneriler sunmaktadırlar.

Uluslararası Maruziyet Limitleri

 

ICNIRP Kılavuzunda Elektrik ve Manyetik Alanların mesleki ve halk için referans degerleri  verilmistir.Çizelge 5 de 50 Hz ve 60 Hz için Elektrik ve Manyetik Alanların mesleki ve halk için referans degerleri verilmistir.

 

Frekans  Bölgesi

Elektrik Alan

Şiddeti, E (V/m)

Manyetik Alan  Şiddeti,  H(A/m)

Manyetik akı yoğunluğu, B (µT)

1. Zaman değişimli Elektrik ve Manyetik Alanların halk için referans değerleri (rms)

0,025-0,8   (kHz)

250/f

4/f

5/f

50 Hz

 (Yüksek gerilim hatları, Trafolar ve Güç Üniteleri)

5000 V/m

80 A/m

100

60 Hz

4166,66

66,66

83,33

2. Zaman değişimli Elektrik ve Manyetik Alanların mesleki referans değerleri  (rms)

0.025–0.82 (kHz)

500/f

20/f

25/f

50 Hz

 (Yüksek gerilim hatları, Trafolar ve Güç Üniteleri)

10000 V/m

400 A/m

500

60 Hz

8333,33

333,33

416,66

Çizelge-5: T. ICNRP Tarafından Belirlenen Elektrik ve Manyetik Alanların 50 Hz ve 60 Hz için mesleki ve halk için referans degerleri 1 µT=1000nT

 

MANYETIK ALAN :

WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nün manyetik alan ile ilgili sınır değeri 300-400 nT ‘dır. Üzeri değerleri kanserojen etkisi olabilir olarak tanımlamaktadırlar.

Amerika  US-Congress/EPA (US Environmental Protection Agency) limit değer olarak 200 nT’yı belirlemiştir.

 

ELEKTRIK ALANI :

Amerika  US-Congress/EPA (US Environmental Protection Agency) limit değer olarak 10 V/m’yı belirlemiştir.

 

Farklı Ülkelerde Kullanılan Güncel EMF Maruziyet Sınırları

  • ICNIRP sınır değerlerini kendi sınır değerleri olarak kullanan Ülkeler : Hirvatistan, Estonya ,Çekoslovakya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, Malta, Portekiz, Singapur, Güney Afrika, Güney Kore, Tayvan, İngiltere
  • ICNIRP kılavuzlarının öncekilerden birini esas alan ve dolayısıyla ICNIRP değerleri ile kendi sınır değerleri benzer olan Ülkeler: Bulgaristan, Almanya, Macaristan
  • 10000-100000 nT : Çin, Polonya
  • 1000-10000 nT: İtalya, Slovenya
  • 1000 nT : İsviçre, Hollanda
  • Sınır değerleri Tedbir   Politikaları (Yaklaşımları) ile verilen Ülkeler: Avustralya, Danimarka, Lüksembourg, İsveç, USA 

Maruziyet sınırları için özel uygulamaları olan Ülkeler ve sınır degerleri aşağıda verilmiştir.

İsviçre

Bilindigi kadarı ile; İsviçre, İtalya ile birlikte dünyada güç frekanslarında Çocukluk dönemi kanserine öneeli tedbir esasına dayanan yaklasımlı, Ulusal limitleri gerçeklestiren bir ülkedir. Bu limitler Kasım 1999 yönetmeligi ile gerçeklestirilmiştir, 01.02.2001 de yürürlüge girmiştir, mevcut ve sınırdan yuksek olan tesislere bu kosulları gerçeklestirmek için üç yıl verilmiştir. Bir çok diger ülkede oldugu gibi İsviçrede de elektrik alanı için temel limit 5000 V/m dir. Bunlara ek olarak; yalnızca “duyarlı konumlar” için (binalarda uzun süre düzenli kullanılan odalar, çocukların oyun alanları, v.s ) havai hatlar ve 1 kV dan büyük gerimli yeraltı kabloları, trafo merkezleri ve demiryolları için manyetik alan limiti 1 μT(1000nT) dır.

Avustralya

Avustralyan maruziyet kılavuzu (gecici olarak tanımlanmıstır) Ulasal Saglık ve Tibbi Arastırma Konseyi tarafından belirlenmistir. Bu kılavuz diger ülkelerdeki kılavuzlara benzerdir. Halk için sınır degerleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Elektrik Alanı: 5000 V/m günde 24 saat maruziyet için, günde birkaç saat için 10000 V/m olabilir, günde birkaç dakika için bu sınır asılabilir.

Manyetik Alan: 100 μT günde 24 saat maruziyet için, günde birkaç saat için 1000 μT olabir, günde birkaç dakika için bu sınır asılabilir.

İtalya

Ulusal İtalyan EMF sınırları Agustos 2003 tarihli Basbakanlık kararnamesi ile düzenlenmistir. Manyetik Alan genel limiti 10000nT'dır.Buna ek olarak Manyetik Alan için yalnız havai hatlarda uygulanacak olan ilave iki deger daha vardır. Günde 4 saatten fazla olusan maruziyete uygulanan deger Hedef deger: 3000nT bu yalnız yeni hatlara ve evlere uygulanır.  Bu sınır degerleri; Ana Okulu, Okul, Hastane, Evler ve Halkın günde 4 saatden fazla zaman geçirdigi yerlerin yakınındaki yeni tesislerde ise 200 nT dır. Kararnamedeki Halk maruziyet sınırları Elektrik Alanı için 5000V/m’dir. Bu sınır degerleri; Ana Okulu, Okul, Hastane, Evler ve Halkın günde 4 saatden fazla zaman geçirdigi yerlerin yakınındaki, yeni tesislerde Elektrik alanı için 500 V/m ‘dir. Yeni tesisleşme ancak bu sınırlar çerçevesinde gerçekleşmektedir.

Hollanda

Kasım 2005 de, Hollanda hükümeti yerel yönetimlere sunduğu tebligde güç hatlarının “400 nT” uzeri olan bölgelerin içinde yeni evlerin yapılmasına izin vermeyecegini belirti. Bu kural uygulamada sadece yeni yapılan evlerde talep edilmektedir.

 Türkiye’deki  Maruziyet Limitleri

Türkiye’de bu konuda başarıyla çalışmalar yapan Gazi Üniversitesi Non İyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi (GNRK) tarafından sağlık / biyolojik etkiler için kabul edilen eşik değer 3mG (300nT)’dır. 

24.07.2010 Tarihli resmi gazetede yayınlanan Çevre ve Orman Bakanlığının yönetmeliğine göre;

 MANYETIK ALAN :  

Türkiyede  Bu değerler 50 Hz (Yüksek gerilim hatları, Trafolar ve Güç Üniteleri) için belirlenen Manyetik akı yoğunluğu limit değeri 200000nT’dır. 

ELEKTRIK ALANI :

Türkiyede  Bu değerler 50 Hz (Yüksek gerilim hatları, Trafolar ve Güç Üniteleri) için belirlenen Manyetik akı yoğunluğu limit değeri 5000 V/m’dır.

 

Manyetik Alan Ekranlamaları, Mumetal uygulamaları, Trafoların çevreye verdiği etkilerin azaltılması, Faraday Kafesi Sistemleri, Askeri uygulamalar Tempest Ekipmanları ve Uygulamaları, Jammer uygulamalarına alternatif odalarda wifi ve gsm gibi sinyallerin kesilmesi, RF koruma projelerinin üretilmesi, Turkiye'deki Tubitak'a ait RF guvenligi sınıflandırmalarına uyum sağlanması, Sessiz Oda (Sağır Oda) oluşturulması (Odanın Dinlemeye Karşı Engellenmesi gibi çalışmalar) , Ekranlı Camlar ve Odalar, Güç Sinyali Filtreleri elektrik vb kablolar uzerinden dinlenme yada veri hırsızlıgı için özel filtreler,  EMC Uyumluluk Sertifikası İçin Tibbi ve benzeri makine gerk cihazların Koruma ,ekranlama ve Kalkanlaması projeleri, Ses Kayıt Studyoları Ekranlaması, titreşim engellenmesi ve Kabloların Ekranlaması gibi konularda firmamızdan özel destek alabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

© 2010-2016 EMR KORUMA. All Rights Reserved.